Cumhuriyet döneminde merkez dışı kentlerde mimari yarışmalar: 1950-2020 yılları arasında Antalya örneği
Architectural competitions in the peripheral cities in therepublican period: The case of Antalya between 1950-2020
- Tez No: 761578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TUĞBA ÖRMECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yarışma bireylerin belirlenen bir hedefe ulaşırken rakiplerinden üstün olduklarını gösterme çabaların toplamıdır. Yarışmalar genel olarak bir rekabet ortamı oluşturur ve iyi olanın kazanması hedeflenir. Rekabet ile birlikte avantaj ve dezavantajlar ortaya çıkar. Rekabet sonucu kalitenin artması ve en iyiyi ararken ortaya çok sayıda alternatif ürün ya da çözümlerin çıkması yarışmanın avantajları olarak gösterilebilir iken bir hedef için birden fazla kişinin çalışmasının oluşturduğu maliyet ve zaman kaybı yarışmaların dezavantajları olarak sayılabilir. Mimari yarışmalar bir yandan yarışmacı mimarların mesleki gelişimi için önemli bir katkı sağlarken, diğer yandan yeni ve güncel mimarilerin üretilmesini sağlayarak mimarlık kültüründe nitelikli proje elde etme sürecine de ciddi kazançlar ve katkılar sağlamaktadır. Yarışmalar alternatif fikirlerin üretilmesi için önemli bir mekanizmadır. Mimarlık üretim alanı içerisinde yeni düşüncelerin gelişmesine, araştırmalara, söylemlere, açılımlara, özgür ve şeffaf bir ortam hazırlayan mimari proje yarışmaları, proje elde etme yöntemleri arasında farklı seçenekleri üretmeye olanak sağlar ve meslektaşlar arasında fırsat eşitliğine yol açar. Bu nedenle dünyada ve Türkiye'de mimari proje yarışmaları yöneticiler tarafından bir proje elde etme yöntemi, mimarlar tarafından da bir iş alma yöntemi olarak işlev kazanmıştır. Mimari yarışmalar aynı zamanda kentsel yapılı çevreyi görünür şekilde biçimlendirme gücü olan bir proje üretimi yöntemidir. Çoğunlukla büyük ölçekli ve kamusal konularda mimari yarışmaların açılması bu etkiyi kuvvetlendirir. Çalışma kapsamında, Antalya'da yarışma sonucu inşa edilmiş yapıların %90'ının kamusal ölçekte yapılar olduğu; yani Antalya'da yarışma sonucu proje elde etme yöntemine başvuranların daha çok kamu kurumları olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla, yarışmayla elde edilen bir mimari tasarımların inşası kente değer katmakta ve bunun sonucunda da kalıcı eserlerin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu çalışma kapsamında, Cumhuriyetin kurulması ile birlikte günümüze kadar gelen süreç de mimari yarışmalar kronolojik olarak taranmış ve detaylı bir tablo oluşturulmuştur. Bu bağlamda Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından hazırlanan Yarışmalar Dizini, Mimarlık Dergisi ve Arkitekt Dergisi arşivlerinde 1930-2004 ve 2004- 2020 yılları arasında yayınlanan tüm yarışmalar taranmıştır. Çalışılan yaklaşık yüzyıllık bu süreçte Türkiye'nin önemli bir turizm kenti olan Antalya'da otuz adet mimari yarışma yapıldığı görülmüştür. Bu projeler üzerinde analizler yapılarak Antalya kentinde yarışmayla elde edilen yapıların mimari özellikleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition is the sum of the efforts of individuals to show that they are superior to their competitors while achieving a set goal. Competitions generally create a competitive environment and the good one is aimed to win. With competition, advantages and disadvantages arise. While the increase in quality as a result of competition and the emergence of many alternative products or solutions while looking for the best can be shown as the advantages of the competition, the cost and time loss caused by more than one person working for a goal can be counted as the disadvantages of the competitions. While architectural competitions make an important contribution to the professional development of the competing architects, on the other hand, they provide significant gains and contributions to the process of obtaining qualified projects in architectural culture by enabling the production of new and up-to-date architectures. Competitions are an important mechanism for the generation of alternative ideas. Architectural project competitions, which prepare a free and transparent environment for the development of new ideas, researches, discourses, openings, within the field of architectural production, allow to produce of different options among project acquisition methods and lead to equality of opportunity among colleagues. For this reason, architectural project competitions in the world and in Turkey have functioned as a method of obtaining a project by managers and as a method of getting a job by architects. Architectural competitions are also a method of project production that has the power to visibly shape the urban built environment. The opening of architectural competitions, mostly on large-scale and public issues, strengthens this effect. Within the scope of the study, 90% of the buildings built as a result of the competition in Antalya are public scale structures; In other words, it was determined that those who applied for the method of obtaining projects as a result of the competition in Antalya were mostly public institutions. Therefore, the construction of architectural designs obtained through competition adds value to the city and as a result, permanent works are seen. Within the scope of this study, architectural competitions were scanned chronologically in the process that has come down to the present day with the establishment of the Republic and a detailed table has been created. In this context, all competitions published between 1930-2004 and 2004-2020 in the archives of the Competitions Index, Architecture Journal and Arkitekt Magazine prepared by the Ankara Branch of the Chamber of Architects were scanned. In this process of nearly a century, it was seen that 30 architectural competitions were held in Antalya, an important tourism city of Turkey. Analyses were made on these 30 projects and evaluations were made about the architectural features of the buildings obtained through the competition in Antalya.