Kayseri Sur İçi'nin Cumhuriyet Döneminde fiziksel dönüşümü
The physical transformation of Kayseri City Walls in Republican period
  1. Tez No: 614663
  2. Yazar: EBRU ONURSOY DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZETAnadolu kentlerinde Cumhuriyet Dönemi ile birlikte tarihi kent merkezlerinin biçimsel değişime uğradığı görülmektedir. Kayseri'nin tarihi kent merkezi olan Sur İçi bölgesi de bu süreçten, bir dönüşüm olgusu ortaya çıkartacak denli etkilenmiştir. Ekonomik, kültürel ve toplumsal sonuçları olan bu etkileri öncelikle 1950-1980 arası dönemin mimari yapılarında izlemek olanaklıdır. Kayseri'de Cumhuriyet Dönemi başlarından itibaren değişen yaşam kültürü ve sanayileşmenin getirdiği yeni gereksinimler ve olanaklarla gelen modern mimari önceleri Sur Dışı'nda tarihi kent merkezinin çeperlerindeki kamu yapılarında ve yeni oluşturulan fabrika komplekslerinde kendini göstermiştir. 1950'lerden itibaren Kayseri Sur İçi'ne taşınan modernizm, kentsel ölçekteki düzenlemelerden başlayarak, mimari yapım teknolojisine, kütle ve cephe biçimlerine uzanan bir yaygınlıkla kentin modern imgesini kuracak biçimde yerleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFormal changes are seen in the historic city centers in the cities of Anatolia with the Republic Period. In this process, the citadel of Kayseri was also influenced by such a transformation. It is possible to trace the economic, cultural and social consequences of these effects on the architectural structures of the period from 1950-1980. In Kayseri since the beginning of the Republican Era, the changing culture of life and industrialization brought new requirements and possibilities of modern architecture previously showed himself on public structures and newly created factory complexes. From the 1950s modernism moved into Kayseri citadel, starting from urban-scale arrangements to construction technology. The mass and facade characteristics of these buildings set up the the modern image of the city.