Primer karaciğer malignitelerinin tanısında [18f]FDG PET/BT ve diğer görüntüleme yöntemlerinin karşılaştırılması:[18f]FDG PET/BT, [68GA]-FAPI-04 PET/BT ve MRG
Compari̇son of [18f]FDG PET/CT and other imaging modalities in diagnosis of primary liver malignancies: [18f]FDG PET/CT, [68GA]-fapi-04 PET/CT and MRİ
- Tez No: 761585
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KUYUMCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Primer karaciğer maligniteleri dünya genelinde kanser ilişkili ölümlerin en sık 3.sebebidir. Erken evrede bu hastalarda cerrahi ile küratif tedavi sağlanabilirken, ileri evre hastalıkta prognoz kötüleşmektedir. Hastanın tanı alması ve doğru evrelemesi hem tedavi hem prognoz tayini açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada primer karaciğer lezyonu saptanan hastalarda MRG, F18-FDG PET/BT ve Ga68-FAPI PET/BT deki bulguların karşılaştırılması, laboratuvar ve histopatoloji ile korelasyonu amaçlandı. Gereç-Yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalında primer karaciğer kaynaklı malign tümör ön tanısı veya tanısı nedeniyle 18F-FDG PET/BT görüntülemesi yapılan hastalardan yakın zamanlı MRG veya histopatoloji sonucu olanlar değerlendirildi. Bu hastalar içerisinden aynı dönemde bir hafta içerisinde Ga68 işaretli PET/BT bileşikleri ile görüntülemesi yapılan toplam 32 hasta çalışmaya dahil edildi. Altın standart olarak histopatoloji ve MRG alındı. Her iki PET/BT çalışmasının tanısal değerleri hesaplandı ve lezyon bazında karşılaştırıldı. Ayrıca lezyonların maksimum standart uptake değeri (SUDmax), normal karaciğer parankiminin ortalama standart uptake değeri (SUDmean) ve tümör/zemin aktivite oranı (TBR= SUDmax/SUDmean) değerleri de karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmadaki 32 hastanın 18'i (%56,2) erkek 14'ü (%43,8) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 59.2±12.8 idi. 18 hasta intrahepatik kolanjiyokarsinom (İKK), 14 hasta ise Hepatosellüler karsinom (HSK) tanılı/ön tanılı idi. Hastaların 28'inde MRG ve 20'sinde histopatolojik değerlendirme vardı. Tüm primer karaciğer lezyonlarında 18F-FDG PET/BT ve 68Ga-FAPI PET/BT'nin duyarlılık, özgüllük, PPD, NPD değerleri sırasıyla %57,4, %40, %83,8, %14,8 ve %83,3, %50, %90, %35,7 olarak bulundu. Metastatik lezyon tanısında ise duyarlılık 18F-FDG PET/BT için %54,9 bulunurken 68Ga-FAPI PET/BT'de %96,7 olarak bulundu. İKK lezyonlarında 18F-FDG PET/BT ve 68Ga-FAPI PET/BT'nin duyarlılık, özgüllük değerleri sırasıyla %48,1, %25 ve %92,5, %50 olarak; HSK tanısında ise sırasıyla %66,6, %100 ve %74,0, %50 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Primary liver malignancies are third leading cause of cancer related death worldwide. Early diagnosis is essential to achieve curative treatment in and accurate staging is important for treatment selection and determining prognosis. Aim of this study is to evaluate the diagnostic value of F18-FDG PET/CT and Ga68-FAPI PET/CT in primary liver malignancies, and correlate PET/CT parameters with laboratory and histopathology findings. Material-Method: Patients who underwent 18F-FDG PET/CT imaging with suspected or known primary liver malignancies and had MRI and/ or histopathological confirmation were evaluated and 32 patients who underwent 68Ga FAPI PET/CT in one week were enrolled in the study. Gold standard was MRI and histopathology. Diagnostic values of both PET/CT calculated as lesion based. Standard uptake value max (SUVmax) of lesions, standard uptake value mean (SUVmean) of normal liver and tumor/background rate (TBR= SUVmax/SUVmean) values also compared. Results: There were 18 (%56,2) male and 14 (%43,8) female in this study (Median age: 59.2±12.8 years). Eighteen patients had intrahepatic cholangiocarcinoma (ICC), 14 had hepatocellular carcinoma (HCC). Of 32 patients 28 had MRI and 20 had histopathological confirmation. 68Ga-FAPI PET/CT showed higher sensitivity and specificity than 18F-FDG PET/CT(%83,3, %50 vs %57,4, %40, respectively). In metastatic lesions 68Ga-FAPI PET/CT also showed higher sensitivity than 18F-FDG PET/CT (%96,7 vs %54,9). In ICC group 68Ga-FAPI PET/CT showed higher sensitivity and specificity than 18F-FDG PET/CT (%92,5, %50 vs %48,1, %25). But in HCC group diagnostic values were comparable (%74,0, %50 vs %66,6, %100).