Çorum İlindeki Fen Bilimleri Laboratuvarlarının İsg Açısından İncelenmesi
Investigation of science laboratories in Çorum in terms of OHS
  1. Tez No: 761588
  2. Yazar: İBRAHİM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
2012 yılında yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu okullar için de bazı hükümler getirmiştir. Okul müdürleri işveren, öğretmenler de çalışan sıfatıyla yönetmeliği bilmek ve uygulamakla yükümlüdür. Öğrencilerin ve çalışanların okulda bulunan tehlikelerden koruması için öğretmenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği bilgisinin iyi seviyelerde olması gerekir. Özellikle okulda bulunan tehlikeli bölümlerden birisi olan Fen Bilimleri Laboratuvarını kullanan Fen Bilimleri Öğretmenlerinin laboratuvar güvenliği konusunda yetkin olması gerekir. Çalışmada fen bilimleri öğretmenlerine likert tipi anket, fen laboratuvarlarının durum tespiti için ise kontrol çizelgesi uygulanmıştır. Çalışma Çorum Merkez İlçesinde bulunan ortaokul, imam hatip ortaokulu ve yatılı bölge okullarında görev yapmakta olan 87 fen bilimleri öğretmeni ve bu öğretmenlerin görev yapmış oldukları okullardan 10 tanesinin fen bilimleri laboratuvarında yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar IBM SPSS Statistics 26 programı ile analiz edilmiştir. Analizler incelendiğinde öğretmenlerin, iş sağlığı ve güvenliği konulu eğitimlerin verilmesini gerekli buldukları ancak eğitim içeriklerini yetersiz gördükleri anlaşılmıştır. Ayrıca laboratuvar kontrol çizelgelerinde fen laboratuvarlarının güvenlik açısından eksikleri olduğu görülmüş, öğretmenlere uygulanan anketteki benzer soruda da öğretmenlerin de bu konuya katıldığı tespit edilmiştir. Çalışmanın 1. bölümünde fen bilimleri öğretmenlerinin iş sağlığı güvenliği ve laboratuvar güvenliği konularındaki farkındalıklarını değerlendirmek, 2. bölümünde ise ortaokullarda bulunan fen bilimleri laboratuvarlarının güvenlik şartlarına ne derece uygun olduklarını belirmek amaçlanmıştır. Yapılan analizler ve değerlendirmeler sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda eksikleri olduğu ve incelenen fen bilimleri laboratuvarlarının tamamında güvenlik açısından uygun olmayan durumların varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Occupational Health and Safety Law No. 6331, which came into force in 2012, also brought some provisions for schools. School principals as employers and teachers as employees are responsible for knowing and applying the regulation. Teachers must have a good level of Occupational Health and Safety knowledge in order to protect students and employees from the dangers in the school. Science teachers who use the Science Laboratory, which is one of the dangerous departments in the school, must be competent in laboratory safety. In the study, a Likert type questionnaire was applied to science teachers and a control chart was applied to determine the status of science laboratories. The study was carried out in the science laboratories of 87 science teachers working in secondary school, imam hatip secondary school and regional boarding schools in Çorum Central District and 10 of the schools where these teachers worked. The obtained results were analyzed with the IBM SPSS Statistics 26 program. When the analyzes were examined, it was understood that the teachers found it necessary to provide training on occupational health and safety, but they found the training content insufficient. In addition, it was seen in the laboratory control charts that science laboratories had deficiencies in terms of safety, and it was determined that the teachers also agreed with this issue in the similar question in the questionnaire applied to the teachers. In the first part of the study, it was aimed to evaluate the awareness of science teachers on occupational health safety and laboratory safety, and in the second part, it was aimed to determine how well the science laboratories in secondary schools were suitable for the safety conditions. As a result of the analyzes and evaluations, it was determined that science teachers had deficiencies in occupational health and safety and that there were unqualified situations in terms of safety in all of the science laboratories examined.