Bilgisayar ağlarının performans analizi için bir benzetim modeli
- Tez No: 76164
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgisayar ağlarının benzetimi bilgisayar ağlarının yaygınlaşması ve yüksek kurulum maliyetleri gerektirmesi sebebiyle gittikçe önem kazanmıştır. Bu alan, bilgisayar ağlarının modellenmesi, benzetim ve yazılım mühendisliği alanlarında tecrübe ve araştırma gerektiren disiplinlerarası bir yaklaşım gerektirir. Bilgisayar ağlarının benzetimi bu ağların performans analizinin yapılmasında kullanılan en geçerli yöntemdir. Bu tez çalışmasında nesne yönelimli programlama teknikleri kullanılarak C++ diliyle MS-Windows işletim sistemi altında çalışan ve verilen herhangi bir bilgisayar ağının değişik parametre değerleri için benzetimini yapan AĞBEN isminde bir program geliştirilmiştir. Bu program ağ topolojisi, veri akış dağılımları, işlerin oluşumları arasında geçen zaman gibi parametreleri girdi olarak almakta ve sistemin verilen bir zaman için benzetimini yaptıktan sonra da sistemle ilgili çeşitli performans ölçütlerini çıktı olarak vermektedir. Bilgisayar ağları için yönlendirme de performansı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Diğer program parametrelerinin yanısıra en kısa yol, adaptive en kısa yol ve genetik yönlendirme algoritmaları da programa eklenmiştir. AĞBEN'in çalışmasının örneklenmesi amacıyla bir deney tasarımı da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simulation of computer networks is an area of growing interest. Network simulation is a multidisciplinary field requiring expertise in computer networking, modeling and simulation, and also software engineering. Network simulation is a very effective tool to analyse the performance of computer networks. In this thesis, we developed AGBEN, a computer program in C++, that provides facilities for object oriented programming technique and simulates the behaviour of any given computer network for different input parameters. The program takes the system parameters like the topology, arrival process of terminals and processor time distributions as input, simulates the system for a given time period and outputs various performance measures. Routing is also an important aspect of computer networks that affect the performance of it. Besides many input parameters, three different routing algorithms: shortest path, adaptive shortest path, and genetic algorithm are considered in the simulation program to compare their affect on the performance measures of a given network. Computational results are discussed and show that AGBEN, point-to-point network simulator, is a practical tool to analyse the performance of general networks and also to make decision for improving the performance of a given network.