Kriminal polis gen bankasının oluşturulması ve şüphelilere ait delillerin araştırılması
  1. Tez No: 76163
  2. Yazar: AHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
KRİMİNAL POLİS GEN BANKASININ OLUŞTURULMASI VE ŞÜPHELİLERE AİT DELİLLERİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1998 ÖZET Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kriminal Polis Laboratuvan biyolojik delillerden suçlu tesbiti metodlanndan biri olan HLA analiz metodu incelenmiştir. Suçlu tesbitine ve diğer olaylarla bağlantı kurulmasına yönelik değerlendirme metotları geliştirilmiştir. HLA gen bilgilerinin Türkiye genelinde Polisin hizmetine sunulması ve bilgilere hızlı ulaşılmasının sağlanması amacıyla, sistemin işleyiş analizi ve bilgisayar sistemi tasarımı yapılmıştır. Ayrıca HLA gen bilgisinin analiz metodu ile, Polis Teşkilatı bünyesinde, hangi yönlerden istifade edilebileceğinin yöntemleri tesbit edilmiş, istatistiki bilgilerin bilgisayar sistemi ile entegrasyonun ardından ne şekilde alınabileceğinin ilkeleri belirlenmiştir. Bilim Kodu : 401.04.03 Anahtar Kelimeler : HLA (Human Leucocyte Antigen) GKBS (Genetik Kod Bilgi Sistemi) Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal SOLAK
Özet (Çeviri)
FORMATION OF CRIMINAL POLICE GENE BANK AND RESEARCH TO PROOF OF SUSPICIOUS (M.ScThesis) Ahmet YILDIRIM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1998 ABSTRACT HLA analysis method, which is a criminal determination from biological evidences in Criminal Police Laboratories in the scope of General Directorate of Security, has been examined carefully. The evaluation method, regarding to establishing of connection with the criminal determination and the other events have been developed. With a view to saving the HLA gene information to the police in Turkey general and providing to get the information swittly, operation analysis of system and the project of computer system have been done. In addition, in the scope of police forces, the methods of in which ways that the experts can utilize the analysis method of HLA gene information and following after the integration with the computer system, the principles of how to gather the statistical information have been determined. Science code : 401.04.03 Key Words : HLA (Human Leucocyte Antigen) GKBS (Genetic Code Information System) Page Number : 88 Adviser : Prof. Dr. Kemal SOLAK