3-Sübstitüefenil-1,5-difenilformazanların senezi ve UV-görünür bölge spektrumlarının incelenmesi
- Tez No: 76165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİBE TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, 3 - sübstitüefenil-1,5 - difenilformazanların sentezi yapılmış ve sübstitüe grupların 3-fenil halkasının orta (o-), meta (m-) ve para (p-) konumlarına bağlanması ile oluşan 3-sübstitüefenii-1,5- difenilformazanların UV-Görünür Bölge absorbsiyon spektrumları incelenmiştir. Bu amaçla sentezlenen 3-sübstitüefenil-1,5 - difenilformazanların yapı tayini; 1H-NMR ve 13C-NMR ile yapılmıştır. Absorbsiyon spektrumları ise UV spektrofotometrede alınmıştır. UV-Görünür Bölge soğurma spektrumları üzerinde >Wlar incelenmiş ve A.max'daki kaymalar, grubun“türüne”ve bağlandığı“konuma”göre tartışılarak, sonuç değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 - sübstituedphenyl-1,5 - diphenylformazans formed by linking the substitued groups on orto (o-), meta (m-), para (p-) positions of 3-phenly ring were synthesized and their UV- Visible Region spectrums were stutied. The structures of formazan derivatives were determined by 1H-NMR and 13C- NMR spectrofotometer. The Xmax of the compounds were studied on the UV- Visible Region absorbtion spectrums and the shifts of Xmax were evaluated considering the types and their positions of the linked groups. Science code Key Words Page number Adviser 1,3,5-Triphenylformazan, Formazans, UV-Visible Region