Kapsamlı iş gereksinimleri ölçeğinin Türkçe sürümünün geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the Turkish version of the comprehensive work-related needs measure
- Tez No: 761686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN ÇEVİK, DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Metodolojik tipteki araştırma 18 yaş ve üzeri çalışan 308 yetişkinle görüşülerek yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, İş Stresi Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği ve Kapsamlı İş Gereksinimleri ölçeği kullanılarak Google Forms üzerinden çevrimiçi toplanmıştır. Kapsamlı İş Gereksinimleri Ölçeği çalışanların işle ilgili gereksinimlerini belirlemek amacıyla geliştirilen, dört alt boyut ve 18 maddeden oluşan 5'li Likert tipte bir ölçektir. Ölçekte yüksek puanlar kapsamlı iş gereksinimleri düzeyinin yüksekliğini ifade etmektedir. Ölçek maddelerinin Türkçeye uyarlamasında standart yöntemler kullanılmıştır. Veri analizinde Cronbach's alfa değerleri, Intraclass Correlation Coeffience (ICC) ve item -total ve ölçekler arası korelasyon katsayıları hesaplanmış, doğrulayıcı faktör analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Cronbach Alfa değeri ölçek toplamında 0.995, Bağlanma, Başarı, Egemenlik ve Özerklik boyutların sırasıyla 0.985, 0.990, 0.994, 0.999'dur. Kapsamlı İş Gereksinimleri Ölçeğinin test-tekrar test tutarlılığı ICC değeri 0.91 olup, alt boyutlarda 0.93 ve üzerindedir. Kapsamlı İş Gereksinimleri Ölçeğinin uyum iyiliği indekslerine bakıldığında; kabul edilebilir (RMSEA:0.078), ve mükemmel uyum gösterdiği (χ2/Serbestlik Derecesi 2.093) bulunmuştur. Katılımcıların ölçekten aldıkları puan ortalaması 3.84±1.07'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to adapt the Comprehensive Work-Related Needs (CWN) Scale into Turkish and to examine its psychometric properties. The methodological type of research was conducted by interviewing 308 working adults aged 18 years and over. The data of the research were collected online via Google Forms using Sociodemographic Characteristics Form, Maslach Burnout Scale, Job Stress Scale, Job Satisfaction Scale and Comprehensive Work-Related Needs Measure. CWN Scale is a five point Likert-type scale consisting of four sub-dimensions and 18 items developed to determine the job-related needs of employees. High scores on the scale indicate a high level of comprehensive business requirements. Standard methods were used in the adaptation of the scale items into Turkish. In data analysis, Cronbach's alpha values, intraclass correlation coeffience (ICC) and item-total and inter-scale correlation coefficients were calculated, confirmatory, explanatory factor analysis and linear regression analysis were used. The Cronbach's alpha value was 0.995 in the total scale, and 0.985, 0.990, 0.994, and 0.999 for the Affiliation, Achievement, Domination and Autonomy dimensions, respectively. The test-retest consistency ICC value of the Comprehensive Work-Related Needs Measure is 0.91, and it is 0.93 and above for the sub-dimensions. Looking at the goodness of fit indexes of the Comprehensive Work-Related Needs Measure; acceptable (RMSEA:0.078), and excellent fit (χ2/Degree of Freedom 2.093). The mean score of the participants from the scale was 3.84±1.07.