Balıkesir kent merkezinde bir bölgede yaşayan yetişkinlerde sağlık okuryazarlığı, bütüncül tamamlayıcı ve alternatif tıbba karşı tutum, sağlık algısı ve ilişkili faktörler
Health literacy, attitude towards holistic complementary and alternative medicine, perception of health and related factors in adults living in a region in Balikesir province
- Tez No: 761685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN ÇEVİK, DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma sağlık okuryazarlığı, bütüncül tamamlayıcı alternatif tıbba karşı tutum ve sağlık algısı ile ilişkili etkenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki araştırma Şubat-Nisan 2021 tarihleri arasında Balıkesir ilinde bulunan kentsel bir mahallede yürütülmüştür. Örnek büyüklüğü, Epi Info 7.2. programı ile evreni 10162 kişi, %50 prevalans, %5 sapma, 1.5 desen etkisiyle ve %95 güven düzeyinde 556 kişi hesaplanmış olup 625 kişiye çok aşamalı örnekleme yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri sağlık okuryazarlığı, bütüncül tamamlayıcı alternatif tıbba karşı tutum ve sağlık algısıdır. Araştırma grubunda Sağlık Okuryazarlığı puanı 32.70±11.08, Bütüncül Tamamlayıcı Alternatif Tıbba Karşı Tutum puanı 32.88±3.88, Sağlık Algısı puanı 45.37±6.30 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the factors associated with health literacy, attitudes towards holistic complementary alternative medicine and health perception. The cross-sectional study was conducted in an urban neighborhood in Balıkesir between February-April 2021. The sample size was calculated by Epi Info 7.2. program with 10162 people, 50% prevalence, 5% deviation, 1.5 pattern effect and 95% confidence level, and 625 people were reached by multi-stage sampling method. The dependent variables of the study are health literacy, attitude towards holistic complementary alternative medicine and health perception. In the study group, the Health Literacy score was 32.70±11.08, the Attitude towards Integrated Complementary Alternative Medicine score was 32.88±3.88, and the Health Perception score was 45.37±6.30.