Selüloz fabrikalarının atıklarının geri kazanılması üzerine araştırma
- Tez No: 76169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada endüstriyel gelişmeler hızla devam etmektedir. Her yeniliğin ayakta durabilmesi, onun piyasada tutunabilmesi sağladığı olanaklara ve ucuz oluşuna bağlıdır. Günümüzde bir ürünün yerine kullanılabilen birçok başka ürün bulunabiliyor. (İkama ürünleri). Bu 'çalışmada yonga levha ve lif levha teknolojisiyle üretilen ürünlerin yerini alabilecek daha ekonomik bir ikame ürün elde etmeye çalışılmıştır. Bunun yanında kağıt fabrikalarının atıklarının ekonomik olarak geri kazanılmasını sağlamaya çalışılır. Bu çalışmalar sonucunda bir endüstriyel kuruluşun kullanamadığı atık malzemelerinin değerlendirilmesi sözkonusu olduğu gibi yeni bir ürün elde edilerek de daha ucuz ve daha ileri teknolojik özelliklere sahip ikame ürün elde etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, industrial developments continue rapidly all over the world. The survival of each novelty in the market is related to its functions and cheapness. There are many products which can be used as substitutes for each other (substitute products). In this study have tried to obtain the recycle of mores produced by selüloz and paper factories. By using the recycled mores, have tried to get a new more economical substitute product to replace the products which are produced by particleboard and fiber board technology. During study have seen the possibility of revalueing the mores of such factories. By which the production of a new and more economical industrialy substitute product is possible.