Doğru akım motorlarının sonlu elemanlar metodu ile analizi
- Tez No: 76170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAHİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilgisayarların özellikle son yıllarda kullanımının artması, mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılan sayısal yöntemlerin gelişmesine neden olmuştur. Bu yöntemlerin; problemin tipi, geometrisi, malzeme özellikleri ve çözüm süresi açılarından birbirlerine göre sağladıkları birtakım üstünlükleri vardır. Sonlu elemanlar metodu özellikle eğrisel alanlara kolayca uyum sağlaması, hızlı ve doğru sonuçlar vermesi gibi nedenlerle en çok tercih edilen sayısal yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada, sonlu elemanlar metodu kullanılarak doğru akım motoru tasarımında çok önemli bir yeri olan motor manyetik alan dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. İncelemeyi gerçekleştirmek için Fortran 77 ve Pascal programlama dillerinde bir program geliştirilmiştir. Daha sonra, hem geliştirilen program hem de bir paket program ile doğru akım motorunun manyetik alan dağılımı incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing usage of computers especially in the recent years, caused the development of the numerical methods which are used in the solution of engineering problems. Some of the methods are more advantageous than others depending on the type of the problems and its geometry, specialties of the material and computing time. The finite element method is one of the most preferred numerical methods especially since it can be easily adapted to the curvilinear fields and it gives rapid and correct results. In this study, it has been aimed to determine motor magnetic field distribution which has very important place in the design of direct current motor by using the finite element method. To investigate the field distribution, a program has been developed on Fortran 77 and Pascal program languages. Then, magnetic field distribution in direct current motor has been investigated by using both the developed program and packet program and the results have been compared.