Metamalzemeler ve IoT ile çok fonksiyonlu giysi tasarımı
Multifunctional clothing design using metamaterials and IoT
  1. Tez No: 761690
  2. Yazar: ARAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RADOSVETA İVANOVA SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Duruş düzeltme, omurilik sağlığının korunmasında ve buna bağlı sağlık sorunlarının önlenmesinde oldukça üzerinde durulan bir konudur. Elektronik tekstil (e-tekstil) ürünleri, bu ve benzeri tıbbi durumlar için bir ön uyarı olarak kullanıcının sağlığını izlemek amacıyla ortaya çıkmaktadır. Ancak elektronik ve tekstil birleştirilmesi için kullanılan yöntemlerin zorlu ve pahalı olması sorun oluşturmaktadır. Bu tezde, nesnelerin interneti (IoT) duruş izleme için düşük maliyetli bir e-tekstil tasarımı geliştirilmiştir. Rahat bir kullanıcı deneyimi için ürün ve tasarımımızın performansını sergiledik. Tasarımımız, elektronik ve kumaş arasındaki iletken bağlantıyı daha kolay ve daha az maliyetli hale getirmektir. Sonuçlar, ürünün duruşu doğru bir şekilde izleyebildiğini ve aynı zamanda etkili iletişim sağladığını ve kullanıcıya fiziksel rahatsızlık vermediğini gösteriyor. Ayrıca kolay sökülebilir parça özelliği ile e-tekstil uygulamalarında yaşanan yıkama ve katlama problemini çözerek bu sektöre standart oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Posture correction is a highly emphasized issue in protecting spinal cord health and preventing related health problems. Electronic textile (e-textile) products emerge to monitor the health of the user as a pre-warning for these and similar medical conditions. However, it is a problem that the methods used for joining electronics and textiles are challenging and expensive. In this thesis, a low-cost e-textile design has been developed for the internet of things (IoT) posture monitoring. We demonstrated the performance of our product and design for a comfortable user experience. Our design is to make the conductive connection between electronics and fabric easier and less costly. The results show that the product can accurately monitor posture while also providing effective communication and not causing physical discomfort to the wearer. In addition, it can set a standard for this sector by solving the washing and folding problem experienced in e-textile applications with its easily removable part feature.