In search of a syntactic relationship between rhythm and language
Dil ve ritim arasındaki sentaktik ilişkinin peşinde
- Tez No: 761695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MUNGAN GÜRSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ PAVEL LOGACEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dilsel ve müziksel sentaksın ortak çalışan bellek kaynaklarına dayandığı gösterilmiştir (Patel, 2003). Bu çalışmada, büyük oranda hiyerarşik bir dizime dayanan diğer bir alan olan ritmin bir cümleye eşlik ederken cümleyi anlama netliğine ve hızına etkisini incelemekteyiz. Dilsel ve ritmik sentaksın ortak bir süreçten geçme olasılığını incelemek için iki deney yapılmıştır. İlk deneyde cümleler iki karmaşıklık seviyesi netice verecek şekilde değiştirilmiştir: özne ilgi tümceciği ve nesne ilgi tümceciği. Ritim bileşeni de iki seviyeye sahipti. Bir seviyede ritimler bozulmamış iken diğer seviyede tam ilgi tümceciği gelirken duyulan vurgusuz vuruş 50 ms önce sunulmuştur. Bağımlı değişkenler katılımcıların doğru tepki oranları ve her bir cümleyi takip eden kavrama sorularına verilen cevap süreleriydi. İkinci deney birinci deney ile tamamen aynı idi. Tek farkı ritimdeki yapıyı yok etmek adına bozuk ritimlerin rasgele ritimlerle değiştirilmesiydi. Deney 1'deki ritmik sapmanın sentaktik işleme kaynaklarında rekabete yol açacağı, dolayısıyla da dili kavrama performansını azaltacağı beklenmekteydi. Deney 2'de ritmik ve dilsel sentaks arasında tam bir“bağlantısızlıktan”dolayı hiçbir yapıya sahip olmayan rasgele ritim koşulunun cümlelerin semantik işlemesini zaafa düşüreceği beklenmekteydi. İki deneyde de anlamlı hiçbir sonuç bulunmamıştır. Cümle ve ritim koşullarının ana etkisi ve bunlar arasında bir etkileşim ortaya çıkmamıştır. Bu durum ise ritim ve armoninin farklı mekanizmalara dayandığını işaret edebilir.
Özet (Çeviri)
Linguistic and musical syntax have been shown to rely on shared resources (Patel, 2003). In this study, we investigate the effect of an accompanying rhythm, another hierarchical domain, on sentence processing accuracy and speed. Two experiments were conducted to inspect the possible existence of shared processing of linguistic and rhythmic syntax. In the first experiment, sentences were manipulated to yield two levels of complexity: subject and object relative clauses. Rhythm was manipulated by using structured rhythms: sL, ssL, sssL, and sLL pulse sequences where“s”stands for a shorter inter-stimulus interval and L for a longer one. The s:L duration ratio was 1:2 (150ms:300ms). An isochronous (sssss..) control condition was also included. In the critical condition, the upbeat (s) that is heard right at the relative clause was presented 50 ms earlier. The dependent measure was participants' correct response rates and response times on the subsequent comprehension questions. The second experiment was identical to the first experiment with the exception that distorted rhythms were replaced with random beats to eliminate any structure in that condition. It was hypothesized that the rhythmic deviation in Experiment 1 would create competition of syntactical processing resources and hence decrease linguistic comprehension performance. In Experiment 2, we expected the random but not the structured rhythm condition to debilitate semantic processing of the sentences due to a complete“disconnectedness”between rhythmic and linguistic syntax. All the findings were null. There was no main effect of sentence and rhythm and interaction between the two in either of the experiments. This may indicate that rhythm and harmony rely on a different mechanism.