Investigation of NLRP13's cleavage and its role in macrophage polarization
NLRP13'ün kesiliminin ve makrofaj polarizasyonundaki muhtemel görevinin araştırılması
  1. Tez No: 761694
  2. Yazar: SEVGİ ÇIRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
NOD benzeri reseptörler (NLR'ler) temel olarak inflamatuar yanıtlardaki rolleri ve mikrobiyal patojenlere karşı konak savunmasındaki rolleri ile bilinirler, ancak aynı zamanda metabolik bozukluklar, otofaji regülasyonu, transkripsiyon regülasyonu, erken embriyogenez, üreme ve benzeri roller ile de ilişkilidirler. NLRP13, PYRIN bölgesi bulunduran bir NLR proteinidir ve kemirgen olmayanlarda bulunur. Literatürde NLRP13 hakkında neredeyse hiç bilgi bulunmamaktadır. NLRP13'ün iltihaplanma oluşumunda rol oynadığı ve bu proteinin kesilmiş formlarının hücrede bulunabileceği laboratuvarımızın eski öğrencileri tarafından belirlendi. Bu proje boyunca, bölünmesi ve makrofaj polarizasyonuna olası katılımı araştırıldı. NLRP13 proteininin C-terminalinin, immünofloresan ve konfokal mikroskopi ile aşırı ifade modelinde Caspase-8 tarafından parçalandıktan sonra mitokondride bulunduğunu gösterdik. NLRP13'ün hücre içi endozomal trafiğe katılmadığı belirtildi. Ek olarak, NLRP13'ün makrofaj polarizasyonuna dahil olabileceğinden şüpheleniliyordu. Bunun için THP-1 monositleri M1 ve M2 makrofajlarına farklılaştırıldı, daha sonra RT- qPCR ve akış sitometrisi ile analiz edildi. Yabanıl tip, plazmit kontrolü ve NLRP13'ün aşırı ifade eden THP-1 makrofajları için hiçbir fark gözlenmedi. Genel olarak, NLRP13'ün kesilmiş formlarının lokalizasyonu in vitro olarak belirlendi ve NLRP13'ün THP1'de makrofaj polarizasyonunda hiçbir rolü olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
The NOD-like receptors (NLRs) are mainly known for their roles in inflammatory responses and host defense against microbial pathogens, but they are also associated with metabolic disorders, autophagy regulation, transcription regulation, early embryogenesis, reproduction, and so on. Several NLRs have been demonstrated to assemble inflammasomes which are cytosolic multiprotein complexes that can induce pyroptosis. NLRP13 is a PYRIN containing NLR protein that is found in non-rodents. There is little to no information about NLRP13 in the literature. It is determined that NLRP13 is involved in inflammasome formation and cleaved forms of this protein can be found in the cell, by the former students of our lab. Throughout the Master's project, its cleavage and its possible involvement in macrophage polarization were investigated. We showed that the C-terminal of NLRP13 protein colocalizes with mitochondria after being cleaved by Caspase-8 in an overexpression model utilizing immunofluorescence and visualization by confocal microscopy. It was indicated that NLRP13 does not participate in intracellular endosomal trafficking. Additionally, it was suspected that NLRP13 might be involved in macrophage polarization. For this, THP-1 monocytes were differentiated into M1 and M2 macrophages to be analyzed by RT-qPCR and flow cytometry. No difference was observed for wild-type, plasmid control, and NLRP13 overexpressed THP-1 macrophages. Overall, the localization of cleaved forms of NLRP13 in vitro was determined and it was shown that NLRP13 has no role in macrophage polarization in THP1.