Geri yayılımlı birlikte evrim ile iyileştirilmiş derin sinir ağları kullanılarak yol çatlak tespiti
Road crack detection using deep neural networks developed via cooperative coevolution with backpropagation
  1. Tez No: 761699
  2. Yazar: EMİRHAN MUSTAFA ANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çatlaklar trafik yükleri etkisi ile alt tabakadan başlayarak kaplama yüzeyine kadar oluşan yüzeysel hasarlardır. Oluşan bir çatlak hasarının büyümeden tespit edilip gerekli bakımlarının yapılması hem yol konforuna hem de bakım için yapılacak harcamalara olumlu olarak katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada yol üzerinde bulunan çatlakları gerçek zamanlı ve yüksek doğrulukta tespit etmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda Geri Yayımlı Birlikte Evrim yaklaşımıyla İyileştirilmiş Derin Sinir Ağları ve görüntü işleme yöntemlerini birlikte kullanılmıştır. Çalışmada çeşitli sayıda ve boyutta çatlak görsel verileri içeren EdmCrack600, AsphaltCrack, CFD ve CrackSegmentation veri setlerinden yararlanılarak yeni bir veri seti elde edilmiş ve bu veri seti üzerinde Derin Sinir Ağları tabanlı öğrenim gerçekleştirilmiştir. Görüntü işleme teknikleri sayesinde ise çatlak tespiti yapılan görsel içerisinden çatlak olmayan nesneler arındırılmış ve çatlağın kabaca konumunu gösteren siyah-beyaz bir resim elde edilmiştir. Son olarak kabaca konumu belirlenmiş çatlak üzerinde en iyi öğrenme gerçekleştirmiş ağ yapısına ait parametreler kullanılarak alan bazlı çatlak tespiti yapılmıştır. Modelin doğruluğu CFD veri seti kullanarak Keskinlik, Duyarlılık ve F1-Score kriterleri ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, önerilen yöntem maksimum saniyede 48 görsel üzerinde çatlak tespiti yapabilirken %92,74 Kesinlik, %88,92 Duyarlılık ve %89,61 F1-Score başarı yüzdelerine erişebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cracks are superficial damages that occur from the substrate to the pavement surface due to the effect of traffic loads. Detecting a crack damage before it grows and performing the necessary maintenance contributes positively to both the road comfort and the expenses to be made for maintenance. In this study, it is aimed to detect the cracks on the road in real time and with high accuracy. In this context, Deep Neural Networks Developed via Cooperative Coevolution with Backpropagation and image processing and image processing methods were used together. In the study, a new data set was obtained by using EdmCrack600, AsphaltCrack, CFD and CrackSegmentation datasets containing cracked visual data in various numbers and resolutions, and Deep Neural Networks-based learning was performed on this dataset. Thanks to image processing techniques, objects without cracks were removed from the image in which cracks were detected, and a black-and-white picture showing the rough location of the crack was obtained. Finally, area-based crack detection was performed by using the parameters of the network structure that performed the best learning on the roughly positioned crack. The accuracy of the model was evaluated with Precision, Sensitivity and F1-Score criteria using CFD dataset. As a result of the evaluation,it has been observed that the proposed method can detect cracks on 48 images per second, while it can reach 92.74% Precision, 88.92% Recall and 89.61% F1-Score success rates.