The role of ventral pallidal gabaergic neurons in affective and cognitive processes
Ventral pallidal gabaerjik hücrelerin afektif ve bilişsel süreçlerdeki rolü
  1. Tez No: 761698
  2. Yazar: CEMAL AKMEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ÜNAL, DOÇ. DR. LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Basal ön beyin yapılarından olan ventral pallidum (VP) ve substantia innominatadaki (SI) GABAerjik hücreler akut ve kronik korkuyla ilişkili olan Amigdala ve Stria terminalis yatağı bölgelerine girdi sağlar. Bu çalışma VP ve SI beyin bölgelerindeki bu GABAerjik hücrelerin farklı davranışsal ve bilişsel süreçlerdeki rolünü ortaya koymak adına yürütülmüştür. Bu hücrelerin spesifik rollerini ortaya çıkarmak için, GAT1-Saporin toksinini ve %.9 derişime sahip salini yetişkin Wistar sıçanlarında stereotaksik ameliyat ile enjekte ettim. Ameliyat sonrası iyileşme için gerekli süreden sonra bu hayvanların zorunlu yüzme testi, açık alan testi, yükseltilmiş artı labirenti, Morris su testi ve Pavlovian korku koşullanması deneylerinde sergiledikleri davranışları gruplar arasında karşılaştırdım. VP ve SI GABAerjik hücreleri kalıcı olarak elimine edilen hayvanların davranışsal çaresizlik belirtisi olarak kabul edilen hareketsiz kalma sürelerinde azalma tespit ettik. Ayrıca bu azalma genel motor aktivitede bir azalma olmaksızın ortaya çıktı. Benzer şekilde, GAT1-Saporin grubundaki hayvanların korku koşullaması edinim gününde ve koşulamadan farklı bir bağlamda test edildiklerinde daha az donma tepkisi verdiklerini gözlemledim. VP ve SI bölgelerindeki GABAerjik hücrelerin susturulmasının anti-depresan etkisi olduğunu ve aktif baş etme stratejilerinin de kontrol grubuna kıyasla daha fazla olduğunu buldum. Bu anlamlı fark VP ve SI'daki amygdala'ya projeksiyon yapan kolinerjik hücreler üzerinde GABAerjik hücrelerin etkisiyle ortaya çıkıyor olabilir. Bu GABAerjik hücreler, klinik depresyon ve korku bozukluklarında yeni tip terapötik ilaçların geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
GABAergic projections from the ventral pallidum (VP) and the associated substantia innominata (SI) are relayed to two limbic structures respectively associated with acute and chronic forms of fear: the amygdala and the bed nucleus of the stria terminalis (BNST). This implicates a key role for VP GABAergic neurons in affective processing. I carried out selective lesion experiments to identify the role of VP GABAergic neurons in several implicit and explicit processes. To reveal the functional role of these neurons, bilateral injections of GAT1-Saporin or vehicle (saline) injections were made into the VP of adult male Wistar rats (n = 16). The animals were then assessed in the forced swim test (FST), open field test (OFT), elevated plus maze (EPM), Morris water maze (MWM) and Pavlovian fear conditioning. I found that VP GAT1-Saporin lesions reduced behavioral despair while not altering general locomotor activity. The experimental animals also exhibited a reduced freezing response and increased darting behavior through the fear conditioning acquisition trials. This indicates that selectively inactivating the GABAergic neurons in the VP have an antidepressant effect while active coping mechanisms are promoted. Despair and fear memory-related differences observed in the GAT1-Saporin group may be related to the local inhibition in the basal forebrain as well as long-range GABAergic projections to the amygdala and the extended amygdala. Silencing these long-range VP GABAergic neurons may prove useful in the treatment of depressive and fear-related disorders.