20.yüzyılın mimari tasarım ortamı ve Berlin Hansaviertel konut yerleşimi örneği
1957 Berlin International Building Exhibition as a method of obtaining social housing
  1. Tez No: 761715
  2. Yazar: EZGİ ALAÇAM BOZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mimari tasarım zihinsel ve kolektif bir üretim sürecidir. Günümüze dek bu sürecin gelişimini destekleyici çeşitli platformlar varlık göstermiş ve birbirleri ile kurdukları diyalog sebebiyle sürekli kendini yenileyen bir mimari birikim söz konusu olmuştur. Farklı coğrafyalarda dile getirilen benzer tasarım söylemleri ve bu söylemler ekseninde kurulan topluluklar, okullar, dergiler ve düzenlenen sergilerin yarattığı tartışma ortamının mimari üretime yansımaları görülmektedir. Bu tezde, mimari tasarımın gelişimine sağlanabilecek katkıların yöntemleri araştırılmaktadır. Yapı sergileri, yarattığı tartışma ve eleştiri ortamlarıyla kongreler, dergiler vb. platformlar ile benzerlik gösterse de mimari ürünün fiziksel varlığının hissedilebildiği, görsel iletişimin daha etkili biçimde kurulabildiği etkinlikler olarak diğerlerinden ayrılan özgün bir karaktere sahiptir. Sergi hazırlık ve sergi süreçlerinin uzunluğu, çeşitliliği düşünüldüğünde bahsedilen diğer mimari tartışma ortamları ile kurulan ilişkiler kaçınılmazdır. Ayrıca insanlığın temel haklarından biri olan barınma ve bir kentsel ihtiyaç olarak konut problemi, tüm mimari tartışma platformlarında ilk sıradaki yerini korumuştur. Konut ve yeni bir toplum, yeni bir kültür ilişkisi merkezinde yapılan çalışmalar konut tasarımını kavramsallaştırabilmek ve bunu iletebilmek üzerine olmuştur. Bu sebeple ve konu ile ilgili hazırlanmış az sayıda Türkçe çalışma bulunması durumu da göz önünde bulundurularak, yapı sergilerinin mimarlık pratiğine etkisini analiz edebilmek amacıyla, zamanının çevresel sınırlılıkları yönünden özel bir konum olan Berlin'deki, 1957 Berlin Uluslararası Yapı Sergisi konut yapıları üzerinden bir inceleme yapılmıştır. Bu nitelikte bir mimarlık aktivitesinin, doğru programlanmış, uzun ömürlü ve kullanılabilir, insan ve çevre odaklı konut yapıları tasarımlarına etki eden öğretici karakteri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Architectural design is a mental and collective production process. Various platforms supporting the development of this process have existed until today, and there has been an architectural accumulation that constantly renews itself due to the dialogue they have established with each other. The reflections of similar design discourses expressed in different geographies and the discussion environment created by the societies, schools, magazines and organized exhibitions on the axis of these discourses on architectural production are seen. In this thesis, methods of contributions to the development of architectural design are investigated. Building exhibitions, congresses, magazines, etc., with the discussion and criticism environments it creates. Although it is similar to platforms, it has a unique character that distinguishes it from the others as activities where the physical presence of the architectural product can be felt and visual communication can be established more effectively. Considering the length and diversity of the exhibition preparation and exhibition processes, the relations established with other architectural discussion platforms are inevitable. In addition, the housing problem, which is one of the fundamental rights of humanity and housing as an urban need, has kept its place in the first place in all architectural discussion platforms. The studies carried out in the center of housing and a new society and a new cultural relationship have been about conceptualizing and communicating housing design. For this reason, and considering the limited number of Turkish studies on the subject, a study was conducted on the housing structures of the 1957 Berlin International Building Exhibition in Berlin, which was a special location in terms of the environmental limitations of its time, in order to analyze the effect of building exhibitions on architectural practice. The instructive character of an architectural activity of this nature, which is programmed correctly, which is long-lasting and usable, and which affects human and environment-oriented housing structures, has been discussed.