Accented cinema, the identities of exile, diaspora, and the cinema of the Indian subcontinent
Aksentli sinema, sürgün kimlikleri, diyaspora ve Hint, alt kıtasının sineması
  1. Tez No: 761716
  2. Yazar: AYESHA SALAHUDDIN ZUBAIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Göç kavramı, altında yatan keşif fikriyle zamanın başlangıcına kadar uzanır; keşif, teknolojik ve yaşam tarzı gelişmelerine yol açan keşiflere yol açtı. Bu kıta göçünün etkisi on yıllardır sosyologlar, antropologlar için bir çalışma konusu olmuştur ve şimdi daha yakın zamanlarda film bilim adamları, kültürel ticaret metaları olarak göçmenler tarafından yönetilen ve üretilen filmlerin tematik ve ikonografik unsurlarını incelemeye başladılar. Bu tez, vurgulu sinemanın sınırlarını uluslararası diaspora, göç ve sürgün ile ilişkisi ve Bollywood ve Pakistan Sineması üzerindeki etkisi ile araştırmayı ve incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, küresel kültürlerin dönüşümünü ve bunların kimlik, bireysellik ve anavatanla olan ilişkisi üzerindeki etkilerini inceleyecektir. Bölümler, anavatan kavramlarını filmlerle ve bu vurgulu filmlerin taşıdığı estetiğin yanı sıra ana akım medyada artan temsil çağrılarıyla ilişkilendirerek tartışıyor.
Özet (Çeviri)
The concept of migration goes back to the beginning of time with the underlying idea of exploration; exploration lead to discovery which lead to technological and lifestyle advancements. The impact of this continental migration has been a subject of study for decades for sociologists, anthropologists and now more recently film scholars have started to study the thematic and iconographic elements of films that have been directed and produced by immigrants as commodities of cultural trade. This Thesis aims to explore and examine the boundaries of accented cinema with relation to international diaspora, immigration and exile and the impact on Bollywood and Pakistani Cinema. The study will be looking into the transformation of global cultures and their impact on identity, individuality and the relationship with the homeland. The chapters discuss the concepts of homelands with relation to films and the aesthetic that these accented films carry as well as the increasing call for representation in mainstream media.