Digital transformation and an exemplary technology application in full certification tax audit
Tam tasdik vergi denetiminde dijital dönüşüm ve örnek bir teknoloji uygulaması
- Tez No: 761722
- Danışmanlar: DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Vergi denetimi, vergi gelirlerinin tam ve zamanında elde edilebilmesi için en önemli unsurudur. Vergi Denetim süreçleri, detaylı ve kapsayıcı süreçlerdir. Hesapların dikkatle incelenmesi, herhangi bir hataya yer verilmemesi titiz çalışmalar gerektirir. Devlet bu çalışmalar sırasında kanunlara uygun bir şekilde elde etmek istediği vergi gelirlerinin toplanmasına dair denetimleri gerçekleştirirken bir yandan da vatandaşlarına adil davranmak, mükellef haklarını göz etmek durumundadır. Söz konusu denetim işlevi denetim teşkilatı bünyesinde denetim personeli tarafından uygulanırken birçok farklı ve detaylı metotlar izlenmektedir. Günümüz teknolojisi ile hızlanan denetim süreçleri verimli hizmetler sunmaya çalışsa da hesapların incelenmesi, hataların tespit edilmesi, eksiklerin bulunması, ve düzeltilmesi gibi işlemler zaman almaktadır. Üstelik insan faktörü göz önüne alındığında denetim sürecinde de hataya açık alanlar olabileceğini kabul etmek gerekir. Genel olarak vergi denetim oranlarının %2-3 aralığında seyrettiği denetim mekanizması beyana dayalı kalabalık işlemlerin gerçekleştiği bir süreçte yetersiz kalmaktadır. Bu da denetim mekanizmasınada dijitalleşmeye ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu çalışmada öncelikle literatürde denetim ve vergi alanındaki dijital dönüşüm süreçleri incelenmiştir. Sonrasında Türkiye'de tam tasdik vergi denetiminin mevcut yapısı sunulmuştur. Son olarak bir denetim şirketinin tam tasdik departmanının Alteryx uygulaması ile dijital dönüşümünü içeren bir örnek çalışması sunulmuştur. Bu dijital dönüşüm büyük veri hacmine sahip tam tasdik denetimi sırasında giderlerin örneklem yöntemi ile kontrolünü sağlayan yöntemin optimize edilmesine ve veriminin arttırılmasına odaklanmıltır. Bu iyileştirme sayesinde zaman alan manuel işlem otomatikleştiriliyor ve iş yükü yönetiminde verimlilik sağlanması hedefleniyor. Aynı zamanda dönüşüm sayesinde çok daha fazla örnek gözden geçirilerek kontrol oranının arttırılması hedefleniyor
Özet (Çeviri)
Tax auditing is the most important element for full and timely acquisition of tax revenues. Tax Audit processes are detailed and inclusive processes. Careful examination of accounts, no errors required meticulous work. During these studies, the state must conduct audits on the collection of tax revenues that it wants to obtain in accordance with the law, while treating its citizens fairly and observing taxpayer rights. While the audit function in question is applied by the audit personnel within the audit organization, many different and detailed methods are followed. Although the audit processes accelerated by today's technology try to provide efficient services, it takes time to examine the accounts, detect errors, find deficiencies, and correct them. Moreover, considering the human factor, it is necessary to accept that there may be areas open to error in the audit process. In general, the audit mechanism, in which tax audit rates are in the range of 2-3%, is insufficient in a process where large declaration-based transactions take place. This shows that there is a need for digitalization in the control mechanism. In this study, first, digital transformation processes in the field of audit and tax were examined in the literature. Afterwards, the current structure of full certification tax audit in Türkiye is presented. Finally, a case study of the full certification department of an audit company, including the Alteryx application, is presented. This digital transformation is focused on optimizing the method that provides the control of expenses by sampling method and increasing the efficiency during the full certification audit with large data volume. Thanks to this improvement, time-consuming manual process is automated, and it is aimed to provide efficiency in workload management. At the same time, it is aimed to increase the control rate by reviewing many more samples thanks to the transformation.