Dijital ebeveynlik öz yeterliği ile çocuklarda problemli medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between digital parents self-efficiency and children's problem media USE
  1. Tez No: 761723
  2. Yazar: SEDANUR COŞKUNALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma dijital ebeveyn öz yeterliklerinin çocukların problemli medya kullanımları ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma biçimi kullanılarak yapılan bu çalışmada Bursa ili İnegöl İlçesinde ilkokula devam eden 7-10 yaş arası çocuğu bulunan ebeveynlerin dijital ebeveynlik öz yeterlikleri ile çocuklarda problemli medya kullanımı arasındaki ilişki incelenmiştir. Aynı zamanda elde edilen demografik bilgilerden ebeveynlerin eğitim durumu, yaşı, cinsiyeti, sahip olduğu çocuk sayısı, çocukların yaşı, cinsiyeti, internet kullanım yılı ile dijital ebeveyn öz yeterlikleri ve problemli medya kullanımı arasındaki ilişki incelenmiştir. Yapılan araştırmanın çalışma grubunu Bursa ili İnegöl ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda eğitime devam eden 7-10 yaş arası çocuğa sahip ebeveynler oluşturmaktadır. Araştırmada 7-10 yaş arası çocuğu bulunan ebeveynlerin dijital ebeveynlik öz yeterlikleri Dijital Ebeveynlik Öz Yeterlik Ölçeği ile çocukların problemli medya kullanımları ise Problemli Medya Kullanım Ölçeği ile ölçülmüştür. Normallik testi yapılmış ve bunun sonucunda normal dağılım özelliği gösteren verilerde parametrik testlerden Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, ANOVA Testi, t Testi; normal dağılım özelliği göstermeyen verilerde parametrik testlerin non-parametrik alternatiflerinden Kruskal Wallis-H Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda dijital ebeveynlik öz yeterliği ile çocukların problemli medya kullanımı arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Dijital ebeveynlik öz yeterliğinin alt boyutları olan dijital okuryazarlık, dijital güvenlik ve dijital iletişim ile çocukların problemli medya kullanımları arasında negatif yönlü anlamı düzeyde ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between parents' digital parenting self-efficacy and their children's problematic media use. In this study, which was conducted using a quantitative research format, in addition to the relationship between digital parenting self-efficacy of parents with children aged 7-10 and problematic media use in children, the demographic information obtained from the parents' educational status, age, gender, internet usage year, number of children; the age and gender of the children were also examined according to the scores obtained from these variables. The study group of the research consists of parents and their children who have children between the ages of 7-10 who continue their education in primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Bursa province İnegöl district. In the research, the digital parenting self-efficacy of parents with children aged 7-10 was measured with the Digital Parenting Self-Efficacy Scale, and the children's problematic media use was measured with the Problematic Media Use Scale. Normality test was performed and as a result of this, in the data showing normal distribution, Pearson Product-Moment Correlation Analysis, ANOVA Test, t-Test; Kruskal Wallis-H Test, one of the non-parametric alternatives of parametric tests, was applied to the data that did not show normal distribution. As a result of the research, it was seen that there is a moderately significant, negative relationship between digital parenting self-efficacy and children's problematic media use. It has been observed that there is a negative significant relationship between digital literacy, digital security and digital communication, which are sub-dimensions of digital parenting self-efficacy, and children's problematic media use. While digital parenting self-efficacy differs significantly according to the age of the parents, it has a significant relationship with the age of the child. It has been observed that problematic media use differs significantly according to the gender of the child.