AA5083 / AA6061 alüminyum malzemelerin sürtünme karıştırma kaynağı yöntemiyle birleştirilmesi ve analizi
AA5083 / AA6061 combination and analysis of aluminum materials with friction stir welding method
  1. Tez No: 761735
  2. Yazar: EMRE CAN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KOÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, AL5083 ve AL6061 levhalar üç farklı dönme hızında (750, 1250, 1750 dev/dak), iki farklı ilerleme hızında (50,100 mm/dak) ve üç farklı geometriye sahip karıştırıcı uç (üçgen, kare, vida) kullanılarak sürtünme karıştırma kaynağı (SKK) ile birleştirilmiştir. Bu birleştirmede çekme testi, mikrosertlik ölçümleri, yüzey pürüzlülüğü ve titreşim analizi ölçümleri yapılarak deneysel olarak incelenmiştir. Değiştirilen kaynak parametrelerinin, kaynak kalitesine etkisi araştırılmıştır. Bununla birlikte kaynak kalitesinin belirlenmesinde tahribatsız muayene yöntemi olan titreşim analizinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Yapılan deney sonuçları ve oluşturulan grafikler incelendiğinde çekme dayanımına en yüksek etkinin karıştırıcı uç geometrisi tarafından yapıldığı, takım devir hızının etki sıralamasında karıştırıcı uç geometrisinden sonra geldiği takım ilerleme hızının ise en az etkiye sahip olan parametre olduğu görülmüştür. Mikrosertlik sonuçlarında karıştırıcı uç geometrilerinin sertlik üzerindeki etkisinin az olduğu belirlenmiştir. Modal analiz sonuçlarında karıştırıcı uç geometrilerinin kaynak bölgesine doğrudan etki ettiği göz önünde bulundurulduğunda her bir karıştırıcı ucun parametrelere farklı tepkiler verdikleri görülmüştür. Yüzey pürüzlülük sonuçlarına göre en düşük yüzey pürüzlülük değerleri vida ve kare uçlu karıştırıcı uçlarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using three different rotational speeds (750, 1250, and 1750 rpm), two different feed speeds (50, 100 mm/min), and three different mixing tip geometries(triangle, square, screw), AL5083 and AL6061 sheets were friction stir welded together in this study. Tensile tests, microhardness measurements, surface roughness measurements, vibration analysis measurements, and experimental investigation were done in this joint. Investigated how the modified welding parameters affected the weld quality. Vibration analysis, a non-destructive testing technique, has also been researched for its applicability in measuring weld quality. Examining the test results and the generated graphics reveals that the stirrer tip geometry has the greatest impact on the tensile strength, followed by the tool rotation speed in the effect order and the tool feed rate, which has the least impact. It was found from the microhardness results that the mixer tip geometries had little impact on the hardness. It was found that each mixer tip responded differently to the parameters, which was expected given that the mixer tip geometries directly affect the weld area in the modal analysis results. The mixer tips with screw and square tips had the lowest surface roughness values, according to the results of the measurement.