Hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanlarda pentraksin-3 ve nöronal pentraksin-1 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pentraxin-3 and neuronal pentraxin-1 levels in newborns with hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 761739
  2. Yazar: YAĞMUR TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HACER ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş: Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE), yenidoğan morbidite ve mortalitesinin önemli bir nedenidir. Bu çalışmada magnetik rezonans (MR) görüntülemede patoloji öngörüsünde klinik, laboratuvar bulguları, lokal inflamasyon belirteci pentraksin-3 (PTX3) ve pro-apopitotik nöronal pentraksin-1 (NPTX1)'in yeri araştırıldı. Yöntem: Bu prospektif çok merkezli çalışmaya 2020-2021 yıllarında asfiktik doğan ve HİE saptanan, gebelik yaşı≥36 hafta, doğum ağırlığı>1800gr bebekler alındı. Hastaların demografik verileri, maternal özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Hastalar modifiye Sarnat skorlamasına hafif (HİE-1), orta (HİE-2), ağır (HİE-3) HİE olarak sınıflandırıldı; HİE-2 ve HİE-3 hastalara hafif hipotermi uygulandı. Hastaların ilk 6 saatten itibaren kaydedilen aEEG, 5-7. günlerde çekilen kranial MR, taburculukta yapılan işitme testi sonuçları, kord/ilk 6 saat, 72-96 saat, 3.ay serum PTX3, NPTX1 düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Asfiksi (n:144, HİE-1 n:33, HİE-2 n:80, HİE-3 n:31) ve kontrol (n:30) gruplarında sırasıyla gebelik yaşı (38,5±1,5, 38,5±1,1 hf), doğum ağırlığı (3163±529, 3370±517 gr), cinsiyet (kız, %42, %47) farksızken (p>0,05); kontrol grubunda sezaryen doğum (%43, %90, p0.05) iken, HİE-3'de, HİE-2'e göre belirgin yüksekti (p=0.005). MR patolojisini öngörü duyarlılık/seçicilik oranları laktat ≥8,8 mmol/L için %70 / %59, HİE-3 için %40 / %84,6, aEEG'de ≥48 saat patoloji varlığı için %51,8 / %70,6, nöbet için %63,3 / %67, lökosit ≥22.120/mm3 için %60 / %69,2 idi. Hipotermiden önce NPTX1 düzeyleri (pg/ml), kontrol ve HİE gruplarında (0,57±1,01, 0,69±0,7, p=0,19) farksız iken; hipotermi alanlarda almayanlardan (0,7±0,77, 0,65±0,34, p=0,05) yüksekti. PTX3 düzeyleri (pg/ml) HİE grubunda kontrol grubundan (0,99±0,87, 0,24±0,02, p=0,0001), HİE-3'de HİE-2'den (1,48±1,01, 0,8±0,73, p=0,001) yüksekti. Hipotermiden sonra NPTX1 düzeyleri HİE-3'de HİE-2'den yüksekti (0,75±0,49, 0.71±1.24, p=0,006). PTX3 düzeyleri HİE-3'de (1,26±0,94), HİE-1 (0,77±0,85, p=0,003) ve HİE-2'den (0,55±0,4, p=0,0001) yüksekti. NPTX1 ve PTX3 düzeyleri 3. ayda farksızdı (p>0,05). Kaybedilen iki hastada PTX3 düzeyleri kontrol grubu ile benzerdi. PTX3 ve NPTX1 düzeylerinin MR patolojisini öngörmede yetersiz olduğu görüldü. Sonuç: İlk altı saatte hafif HİE tanısı alan ve hipotermi uygulanmayan bebeklerde kranial MR'da patoloji sıklığı orta ve ağır HİE'li bebeklerle benzer olduğundan, bu bebeklerde terapötik hipotermi gereksinimi ve etkinliğini araştıran yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Lokal inflamasyon belirteci PTX3 düzeylerinin hastalık şiddetine paralel artması, kaybedilen hastalarda düşük olması, MR patolojisini öngörmemesi, HİE'de koruyucu etkili olabileceğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Pentraxin-3 and Neuronal Pentraxin-1 Levels in Newborns with Hypoxic Ischemic Encephalopathy Aim: Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is an important cause of neonatal morbidity and mortality. In this study, the role of clinical and laboratory findings, local inflammation marker pentraxin-3 (PTX3) and pro-apoptotic neuronal pentraxin-1 (NPTX1) were investigated in the prediction of pathology in magnetic resonance (MR) imaging. Materials and Methods: In this prospective multicenter study, babies born asphyxia in 2020-2021 and diagnosed with HIE, gestational age ≥36 weeks, and birth weight >1800gr were included. Demographic data, maternal characteristics, clinical and laboratory findings of the patients were recorded. Patients were classified as mild (HIE-1), moderate (HIE-2), severe (HIE-3) HIE according to the modified Sarnat scoring; Mild hypothermia was applied to HIE-2 and HIE-3 patients. Patients aEEG recordings (from the first 6 hours of life), Cranial MRI findings (taken on 5-7. days), hearing test results at discharge, cord/first 6 hours, 72-96 hours, 3rd month serum PTX3, NPTX1 levels were evaluated. Results: While gestational age (38,5±1,5, 38,5±1,1 week), birth weight (3163±529, 3370±517 g) and gender (female, 42%, 47%) were indifferent (p>0,05) in the asphyxia (n:144, HIE-1 n:33, HIE-2 n:80, HIE-3 n:31) and control (n:30) groups respectively; cesarean section was higher in the control group (43%, 90%, p0,05), in HIE-3 it was significantly higher than HIE-2 (p=0,005). Sensitivity/selectivity for predicting MR pathology 70% / 59% for lactate ≥8,8 mmol/L, 40% / 84,6% for HIE-3, 51,8% / 70,6% for the presence of pathology ≥48 hours in aEEG, 63,3% / 67% for seizures and 60% / 69,2% for leukocytes ≥22.120/mm3. While NPTX1 levels (pg/ml) before hypothermia were indifferent in the control and HIE groups (0,57±1,01, 0,69±0.7, p=0,19); those who did not receive hypothermia (0,7±0,77, 0,65±0,34, p=0,05) were higher. PTX3 levels (pg/ml) were higher in HIE group compared to control group (0,99±0,87, 0,24±0,02, p=0,0001), and HIE-3 than HIE-2 (1,48±1,01, 0,8±0,73, p=0,001). After hypothermia, NPTX1 levels were higher in HIE-3 than HIE-2 (0,75±0,49, 0,71±1,24, p=0,006). PTX3 levels were higher in HIE-3 (1,26±0,94) than HIE-1 (0,77±0,85, p=0,003) and HIE-2 (0,55±0,4, p=0,0001). NPTX1 and PTX3 levels were indifferent at 3 months (p>0,05). PTX3 levels in the two patients who died were similar to the control group. PTX3 and NPTX1 levels were found to be insufficient to predict MR pathology. Conclusion: Since the frequency of pathology on cranial MR in infants who were diagnosed with mild HIE in the first six hours and did not undergo hypothermia was similar to infants with moderate and severe HIE, there is a need for new studies investigating the need and effectiveness of therapeutic hypothermia in these infants. The fact that the levels of local inflammation marker PTX3 increase in parallel with the severity of the disease, are low in deceased patients and do not predict MR pathology, suggest that it may have a protective effect in HIE.