Hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanlarda terapötik hipoterminin fentanil klerensi üzerine etkisi
Effect of therapeutic hypothermia on fentanyl clearance in neonatal hypoxic ichemic encephalopathy
  1. Tez No: 739854
  2. Yazar: DİCLEHAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE MUNGAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Asfiksi nedeniyle terapötik hipotermi uygulanan yenidoğanlarda analjezi amacıyla sıklıkla fentanil kullanılmaktadır. Bu çalışmada fentanilin, terapötik hipotermiye bağlı olarak etkinliğinde ve klerensinde meydana gelen değişiklikleri belirlemeyi ve böylelikle yenidoğanlarda olası bir fentanil doz ayarlaması gerekliliğini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli, prospektif, kontrollü ve kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Temmuz 2021 – Nisan 2022 tarihleri arasında Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde perinatal asfiksi nedeniyle terapötik hipotermi uygulanan 15 yenidoğan hasta grubu olarak ve benzer gestasyon haftalarında, perinatal asfiksi dışı sebeplerle entübe olarak takip edilmesi nedeniyle sedoanaljezi amaçlı benzer dozlarda fentanil infüzyonu uygulanan 13 normotermik term yenidoğan kontrol grubu olarak dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm yenidoğanların demografik, prenatal ve perinatal özellikler, kord ve 1. Saat kangazı değerleri ile APGAR skorları kaydedildi. Terapötik hipotermiye başlangıç anında ve terapötik hipoterminin başlangıcından itibaren 12., 24., 72. ve 96. saatlerde elde edilen vital bulguları, mekanik ventilatör desteği, hipotermi tedavisi alan YD'ların Thompson-Sarnat skorlamaları, aEEG'leri, klinik nöbet varlıkları antiepileptik, nefrotoksik ilaç kullanıp kullanmadıkları, fentanil dozları, midazolam dozları, NPASS skorları, laboratuvar değerleri, idrar çıkış hızları, kreatinin klerensleri, idrar fentanil düzeyleri, görüntüleme özellikleri, tam enterale geçiş günleri, inotrop ihtiyaçları, entübasyon süreçleri, hastanede yatış süreleri, taburculukta vücut ağırlığı, nörolojik muayeneleri, beslenme ve solunum özellikleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Fentanil infüzyonuna başlandıktan sonraki 12., 24. ve TH'nin sonlandırıldığı 72. saatte ve tedavi bitiminden sonraki 24. saatte alınan idrar numuneleri
Özet (Çeviri)
Aim: Fentanyl is often used for analgesia in newborns with therapeutic hypothermia due to asphyxia. In this study, we aimed to determine the changes in fentanyl in its activity and clearance due to therapeutic hypothermia and thus to demonstrate the necessity of adjusting a possible fentanyl dose in newborns. Materials and Method: Our study; It was planned as a single-centered, prospective, controlled and cross-sectional. The study was followed by 15 newborn patients who applied therapeutic hypothermia due to perinatal asphyxia in the Newborn Intensive Care Unit between July 2021 - April 2022 and 13 normothermic term newborns who received fentanyl infusion at similar weeks of gestation due to being intubated for reasons other than perinatal asphyxia were included as the control group. Demographic, prenatal and perinatal characteristics, cord and 1st hour blood gas values and APGAR scores of all newborns participating in the study were recorded. Vital signs, mechanical ventilator support, Thompson-Sarnat scores, aEEGs, clinical seizures of newborns who received hypothermia treatment, at the onset of therapeutic hypothermia and at 12., 24., 72. and 96. hours from the onset of therapeutic hypothermia, whether they used nephrotoxic drugs, fentanyl doses, midazolam doses, NPASS scores, laboratory values, urine output rates, creatinine clearances, urinary fentanyl levels, imaging characteristics, days of transition to full enteral, inotrope needs, intubation processes, length of hospital stay, body weight at discharge, Neurological examinations, nutritional and respiratory characteristics were compared with the control group. Urine samples collected at the 12th, 24th, and 72nd hours after therapeutic hypothermia was terminated and 24 hours after the end of the treatment were stored at