Hemşirelerde kanıta dayalı uygulama eğilimi ve hemşirelik tanılarını algılama düzeyinin belirlenmesi
Determination of the tendencies of evidence-based practice and the level of perception of nursing diagnosis in nurses
- Tez No: 761740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL AĞAÇDİKEN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin kanıta dayalı uygulama eğilimleri ve hemşirelik tanılarını algılama düzeylerini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ilişkisel nitelikte tasarlanan araştırma Aralık 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesi ve üniversite hastanesinin çalışan hemşirelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örneklem G- Power 3.1.9.7 programında %80 güç 0,2 etki düzeyi ve 0,05 hata payı ile 150 hemşire olarak bulunmuştur, araştırmamıza katılmaya gönüllü 400 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”(KDHYTÖ) ,“Hemşirelik Tanıları Algılama Ölçeği”(HTAÖ)ile toplanmıştır. Veri toplama araçları,“Google Forms”aracılığıyla çevrimiçi olarak hemşirelere ulaştırılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, Shapiro-Wilk testi, bağımsız gruplar arası t testi, regresyon (Stepwise Regression) analizi, varyans analizi (F testi), pearson korelasyon analizi, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the evidence-based practice tendencies and perception levels of nursing diagnoses of nurses. Materials and Methods: The research, which was designed as a descriptive relational study, was carried out between December 2021 and August 2022 with nurses working in different units of a state hospital and university hospital. The sample in the study was 150 nurses with 80% power, 0.2 effect level and 0.05 margin of error in the G-Power 3.1.9.7 program, it was carried out with 400 nurses who volunteered to participate in our research. Data;“Personal Information Form”was collected with“Evidence-Based Attitude towards Nursing Scale”(EBNAQ) and“Nursing Diagnostics Perception Scale”(NDPS). Data collection tools were delivered to nurses online via“Google Forms”. Mean, standard deviation, Shapiro-Wilk test, independent intergroup t test, Stepwise Regression analysis, Analysis of variance (F test), Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data.