Ege Üniversitesi öğrencilerinin sürdürülebilirlik konusundaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının sürdürülebilirlik bilinci ölçeği ile belirlenmesi
Determining the knowledge level, attitudes and behaviors of Ege University students on sustainability using the sustainabilityconsciousness scale
- Tez No: 761764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARAHAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapılan bu çalışmada hedef, Ege Üniversitesi lisans öğrencilerinin sürdürülebilirlik bilincini Michalos, Creech, Swayze, Kahlke, Buckler ve Rempel (2012) tarafından geliştirilen, Olsson, Pauw, Berlung ve Gericke (2018) tarafından güncellenen ve Yüksel ve Yıldız (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan ölçme aracı ile belirlemektir. Ayrıca araştırmaya dâhil edilen öğrencilerin demografik özellikleri ve sürdürülebilirlik bilinci ile bağlantılı olabilecek diğer bazı konulardaki sorularla sürdürülebilirlik bilincini etkileyen faktörlerin detaylı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Ege Üniversitesi'nin toplam öğrenci sayısının %54'ünü oluşturan en kalabalık fakültelerinde öğrenim görmekte olan 441 öğrenciden çevrimiçi anket yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Ölçek verilerinin analizinde Açımlayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizinden yararlanılmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi ile elde edilen sonuçlar doğrultusunda, ölçekteki elli maddenin sekizi faktör yüklerinin düşük olması ve istenilen değerleri karşılamaması nedeniyle ölçekten çıkarılmıştır. Bununla beraber, faktör yükleri yeterli bulunan 42 değişken kapsamında gerek Bilgi, Tutum ve Davranış alt boyutları, gerekse Çevresel, Sosyal ve Ekonomik faktörler özelinde özelinde ölçüm aracının geçerliliği izleyen bulgular ile ortaya konulmuştur. Alt ve üst gruplara dayalı madde analizi ile farkların anlamlılığı için t-testi yapılmış ve ölçekte yer alan maddelerin ayırt ediciliğini tespit etmek amacıyla madde toplam korelasyonları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the goal is to determine the sustainability consciousness levels of Ege University undergraduate students by using the measurement tool developed by Michalos, Creech, Swayze, Kahlke, Buckler and Rempel (2012), updated by Olsson, Pauw, Berlung and Gericke (2018) and adapted to Turkish language by the Yüksel and Yıldız (2019). In addition, it is aimed to determine the factors that influence the level of sustainability consciousness such as the demographic and academic characteristics of the students involved in the study. Data has been obtained through an online survey of 441 students who have been studying in the most crowded faculties of Ege University, comprising 54% of the total number of students. Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor analysis were used for the analysis of the data gathered through Sustainability Consciousness Questionnaire (SCQ). In line with the results obtained using Exploratory Factor Analysis, eight items were removed from the original scale due to low factor loads, not meeting desired values. The three factors were obtained, representing the environmental, social and economic dimensions. t-test was used for construct analysis based on the lower and upper groups and in order to detect meaningful statistical differences, and the total correlation of the constructs was calculated to determine the differentiation of the constructs on the scale.