Galvaniz kaplı çelik sacların kesim bölgelerinde azalan korozyon direncine kompozit kaplamaların etkisinin incelenmesi
İnvestigate of composite coating effect on galvanized steel sheet cutting area with decreased corrosion resistance.
- Tez No: 761763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLİYE KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, galvaniz kaplı çelik sacların ürüne dönüştürülmesi amacıyla kullanılan kesme, bükme vb. işlemler esnasında, çelik sacı korozyona karşı koruyan çinkonun işlem bölgelerini terk etmesi nedeniyle oluşan zayıflama bölgelerinde, nanopartikül katılmış polimer kaplamaların sacın azalan korozyon direnci üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Örneğin, sacların lazer veya plazma kesim işlemlerinde oluşan yüksek sıcaklık nedeniyle, çinko kaplama kesilen bölgelerden buharlaşarak uzaklaşmaktadır. Ürünün yeniden çinko banyosuna daldırılması hem proses hem de maliyet açısından mümkün olamamaktadır. Bu nedenle bu bölgelere, montaj öncesinde çelik sac ve mevcut galvanizli kaplama ile uyum sağlayabilecek bir kaplama uygulamasının azalan veya kaybolan korozyon direncini arttıracağı öngörülmektedir. Bunun yanında, ana amaca ek olarak; günümüzde pek çok çeşidi geliştirilen ve kullanım alanı yaygınlaşan nanomalzemelerin kullanım alanlarına yenilerinin eklenmesi, nanokompozit kaplama yapılan saclarda ömür tayini amacıyla mevcut test ve analizlerin yanında farklı karakterizasyon testlerinin uygulanması da çalışmanın amaçları arasındadır. Bu konunun tez konusu olarak belirlenmesinde, Aksaray'da galvanizli sac kullanarak silo imalatı yapan çok sayıda firmanın bulunması etkili olmuştur. Bu tez çalışması kapsamında yapılabilecek işbirlikleri ile hem akademik hem de sektörel bilgi birikimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis, search for nanoparticle-added polymer coatings effect on decreasing corrosion resistance of the sheet in the cutting areas. When galvanized steel sheet into the production stage ( cutting, bending etc.) zinc will going away from sheet. Therefore, corrosion resistance will decrease in the processing areas. Example, Due to the high temperature formed during the laser or plasma cutting processes of the sheets, the zinc coating is evaporated away from the cut areas. It is not possible to immerse the product in a zinc bath, both in terms of process and cost. Therefore envisage term is nanoparticle-added polymer coatings will increase the decreasing corrosion areas. Therewithal we are purpose add new ones to the usage areas of nanomaterials, of which many types have been developed and whose usage area has become widespread today. In addition to the existing tests and analyzes, the application of different characterization tests is also among the objectives of the study to determine life in boards made of nanocomposite coating. Many grain silos and handling equipment manufacturer are use galvanized steel sheet in AKSARAY and it was effect on determining this subject as a thesis topic. Thesis aimed is very useful for both of academic and sectoral knowledge and collaborations.