Febril nötropenide adrenomedullin, C-reaktif protein ve prokalsitoninin ile değerlendirilmesi
Evaluation of adrenomedullin, C-reactive protein and procalcitonin in febrile neutropenia
  1. Tez No: 761765
  2. Yazar: ERDAL TANYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN HAYDAROĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hematolojik malignite tanısıyla takip edilen hastaların FN'nin erken tanımlanması, olası etiyolojik ajanların bilinmesi, FN'ye bağlı morbidite ve mortalite önlenmesinde biyobelirteçler önemli rol oynar. Bu çalışmada biyobelirteç olarak, serum adrenomedullinin (ADM) FN'de rolünü değerlendirilmesi, C-reaktif proteinle (CRP) ve prokalsitonin (PCT) ile karşılaştırılması amaçlandı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji Bölümünde mart-ekim 2022 tarihleri arasında hematolojik malignite nedeniyle takip edilmiş 31 hastanın, 33 febril nötropenik atağın prospektif çalışmasıdır. Febril nötropeni durumunda kan örnekleri alınmış olup, serum adrenomedullin düzeyleri, C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) ile karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı [(ort±Standart Sapma (min-maks)] 38,45 ± 14,96 (18 -65 ) yıl olan 31 hastada (kadın /erkek:1/2) toplam 33 FN atağı çalışıldı. Hastaların hematoloji malignite tanıları; ALL (%42), AML (%39) ve MM (%9), AA (%3), MDS (%3), HL (%3) idi. Hastaların servise yatışının ortalama 18. gününde (min 2-maks 52) FN atakları oldu. Kemoterapiden ortalama 8 (min:0- maks:34) gün sonra FN atak meydana geldi. Hastaların nötropenide kalış süresi ortalama 17 (min: 2-maks: 50) gün oldu. Febril nötropeniyi enfeksiyonun ciddiyetine ve ateşli nötropeni kılavuzlarına göre üç guruba ayırdık (CDI, FUO MDI). Çalışmamızda CDI, FUO MDI grupların yüzdeleri sırasıyla %33, %39, %30 idi. Çalışma süresi boyunca 18 hasta(%54) hayatını kaybetti. MDI grubunda CRP'nin 3. gün ve 7.
Özet (Çeviri)
Bio-indicators play on important role in early detection of FN in patients followed under the diagnosis of hematology malignancy, in acquaintace with possible etiological agents and in prevention of morbidity and mortality coosed by FN. This study aims at evaluating the role of serum adrenomedullin (ADM) at febrile neutropenia (FN) comparing the C-reactive protein (CRP) with procalcitonin (PCT). This is a prospective study of 33 febrile neutropenia attackks of 31 hematology malignancy patients monitored at the medical school of Gaziantep university Şahinbey araştırma ve uygulama hastahanesi, the departmant of hematology. In the case febrile neutropenia,blood samples were taken from the patients and serum adrenomedulin were compared to C-reactive protein (CRP) and procalcitonin. During this stady 33 FN attackks of patients at an avarage age of 38 (famale/male=1/2) were searched.The rate of hematology malignancy of the patients monitored is as follows: ALL(%42), AML (%39) ve MM (%9), AA(%3), MDS(%3) HL(%3). On the 18 th day of the patients acceptance into the service, (min:2-max:52) FN attackks have occurred.During chemotherapy,approximately after 8 days ,there occurred FN attackks.The period the patients stayed at neutropenia was 17 days on average.We had divided the FN into 3 categories depending on the seriosness of the enfection and the feverish neutropenia guides: (CDI,FUO, MDI).In this stady the percent age of CDI,FUO,MDI groups are as fallows alternately: %33,%39,%30. During this stady 18 patients (%54) lost their lives.