Abdülmecid Zindânî ve Tefsirde ilmî mucize
Abdülmecid Zindânî and Scientific Miracle in commentary
- Tez No: 761788
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Abdülmecid ez-Zindânî birçok alanda çeşitli çalışmalar yapmış ve çok sayıda eserler yazmış bir İslâm âlimidir. Onun Türkçeye çevrilmiş birkaç eseri dışındaki diğer eserlerinin Arapça olması ve dolayısıyla Türkiye'de tanınmıyor olması ülkemizde Temel İslâm Bilimleri alanında çalışmalar yapanlara tanıtılmasını önemli kılmaktadır. Bu minvalde Zindânî'nin birçok eseri incelenerek farklı alanlardaki görüşleri özellikle ilmî mucizeye dair olanları tahlil edilmiştir. Onun ilmî mucizeye delil olarak sunduğu âyetleri yorumlaması ve onlara yaklaşımı ele alınmıştır. Ayrıca telif ettiği eserlerinden faydalanılarak hayatı, ilmî kişiliği, çalışmaları ve görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu genel bilgilerin yanında Kur'ân ve Sünnet'te ilmî mucize, bilimsel tefsir ve genel anlamda ilmî mucize konularına ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Zindânî'nin ilmî mucize ile kastettiği şeyin ne olduğu, modern dönemdeki bilimsel gelişmeler ile kevnî âyetler arasında kurduğu ilişkinin mahiyeti, bilimsel tefsir ile tefsirde ilmî mucize arasındaki ilişkinin ne olduğu tezin temel problemlerini oluşturmaktadır. Zindânî'nin düşüncelerinden ve araştırmalarından hareketle son peygamber Hz. Muhammed'in nübüvvet delili olan Kur'ân'ın modern dönemde bilimsel keşiflerle kendini yenilediği ve mucizesini göstermeye devam ettiği sonucuna varılmıştır. Bunun yanında onun çalışmalarında ifade ettiği“Hz. Peygamber'in mucizelerinden, içinde bulunduğumuz modern zamana en uygun olan mucize çeşidinin ilmî mucize olduğuna dair görüşünün”yerinde olduğu yapılan bu tez çalışmasıyla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdul Majeed al-Zindani is an Islamic scholar who has made various studies in different fields and has written many works. The fact that his works, apart from a few translated into Turkish, are in Arabic and therefore not well-known in Turkey, makes it important to introduce him to those who work in the field of Basic Islamic Sciences in our country. In this way, Zindani's many works were examined and his views in different fields, especially those related to scientific miracles, were analyzed. His interpretation of the verses that he presented as evidence for the scientific miracle and his approach to them are discussed. In addition, his life, scientific personality, works, and views were tried to be determined on the basis o his copyrighted works. In addition to this general information, miracle wisdom, scientific exegesis, and generally scientific miracles in the Qur'an and Sunnah are given in detail. The thesis mainly deals with What Zindani means by miracle wisdom, the importance of the relationship he established between scientific developments in the modern period and the kawni (cosmic) verses, and, the relationship between scientific tafsir and miracle wisdom in tafsir. Based on Zindani's thoughts and research, it is concluded that the Qur'an, which is the proof of the prophethood of the last prophet Muhammad, has renewed itself with scientific discoveries in the modern period and continues to perform its miracle.In addition to this, this study demonstrates Zindan's opinion about the“miracle wisdom is the most suitable miracle among the other forms of miracles for the modern time we live in”.