Direnç kaybı yöntemi ile gerçekleştirilen kombine spinal epidural anestezi uygulaması esnasında beyin omurilik sıvısı ile serum fizyolojik ayırımında idrar stribinin glukoz ve ph parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of glucose and ph parameters, using urine strip for identification cerebrospinal fluid to saline in combined spinal epidural anesthesia with loss of resistance tecnique
- Tez No: 761797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YANARATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde kombine spinal epidural anestezi ortopedik cerrahilerde sıklıkla uygulanan bir rejyonel anestezi tekniğidir. Kombine spinal epidural anestezi, spinal ve epidural anestezinin avantajlarını bir arada bulunduran yeni ve güncel bir yöntemdir. Bu tekniğin uygulanması esnasında beyin omurilik sıvısının belirlenmesi bloğun başarısı için kritik ve önemli bir ayrıntıdır. Çalışmamızda kombine spinal epidural anestezi uygulaması esnasında serbest akışı gözlenen sıvısın beyin omurilik sıvısı olduğunun belirlenmesine yönelik idrar stribi yöntemini kullanmayı ve kullanırken glukoz ve pH parametrelerinin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya kombine spinal epidural anestezi altında ortopedik cerrahi planlanan 70 hasta dahil edildi. Hastalar, beyin omurilik sıvısının kontrolü idrar stribinin glukoz parametresi ile yapılanlar glukoz grubu, pH parametresi ile yapılanlar pH grubu olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Her iki grubun kombine spinal epidural anestezi girişimleri serum fizyolojik ile direnç kaybı yöntemi kullanılarak uygulandı. Uygulama esnasında beyin omurilik sıvısının akışı görüldükten sonra glukoz grubunda idrar stribinin glukoz bölümüne, pH grubunda pH bölümüne 1 damla beyin omurilik sıvısı damlatıldı. Daha sonra hiperbarik bupivakain verilerek spinal anestezi işlemi tamamlandı. Spinal iğne geri çekilip, epidural iğne içinden 20 gauge epidural kateter 5 cm ilerletilerek tespit edildi. Her iki grupta işlem bittikten sonra hastalar hemen supin pozisyona getirildi. İşlemin yapıldığı seviye, pozisyon, kaçıncı girişte başarılı olunduğu, dural ponksiyon yapılıp yapılmadığı, epidural aralığa ne kadar mayi verildiği, idrar stribinin glukoz ve pH bölümlerinin renginde meydana gelen değişiklikler, verilen lokal anestezik miktarı ve cinsi, duyusal blok seviyesi, bromage skoru ve ek anestezi ihtiyacının olup olmadığı kayıt altına alındı. Duyusal blok seviyesi pin-prick (iğne batma) testi ile motor bloğun derecesi ise modifiye bromage skalası ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri benzerdi. İşlemin yapıldığı seviye, pozisyon, girişim sayısı, dural ponksiyon insidansı, epidural aralığa verilen mayii miktarı ve bromage skoru açısından her iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. Her grupta da idrar stribindeki renk değişikliği eşitti ve anlamlı farklılık yoktu. Duyusal bloğun değerlendirmesin de gruplar arasında anlamlı olarak fark tespit edildi. Kombine spinal epidural anestezi uygulamaları esnasında serbest akışı gözlenen sıvının beyin omurilik sıvısı olduğunun belirlenmesinde idrar stribinin pH parametresi güvenilir ve etkin bir yöntemdir. Bununla birlikte renk skalasında meydana gelen renk değişikliği pH parametresinde çok daha belirgin ve hızlıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, combined spinal epidural anesthesia is one of the most popüler regional anesthesia tecniques often use for orthopaedic surgery. Combined spinal epidural anesthesia is a new and updated method of which includes benefits of spinal and epidural anesthesia together. During the implementation of this technique, determining cerebrospinal fluid is an important and critical detail to success of the block. In our study, we use the method of urine dipsticks for determination of cerebrospinal fluid that observed free flow during the implementation of combined spinal epidural anesthesia and we aimed to compare the efficacy of glucose and pH parameters. Seventy patients scheduled for orthopedic surgery under the combined spinal epidural anesthesia were included in this study. Patients were divided into two groups; one of them is glucose group which the cerebrospinal fluid control was done by glucose parameter of urine stick, the other one is pH group which the cerebrospinal fluid control was done by using pH parameter of urine stick. In both group, combined spinal epidural anesthesia is applied with loss of resistance tecnique with saline. After observing the free flow of cerebrospinal fluid during the progress of combined spinal epidural anesthesia, a drop of cerebrospinal fluid was dripped to glucose parameter of urine stick in glucose group and also in pH group on to pH parameter of urine stick. Then spinal anesthesia was completed with the injection of the hyperbaric bupivacaine. After retracted the spinal needle, 20 gauge epidural catheter was advanced 5 cm through the epidural needle and fixed. After the procedure ends in both group, patients were lied down immediately. The level of procedure acting the position of patient, after how many times the procedure was successful, to see whether dural puncture or not, how much fluid given into epidural space, the changes of color on urine stick parts of glucose and pH parameters, the amount and type of local anesthetic, level of sensory blockage, bromage score and if additional anesthesia needed or not were recorded. Sensory blockage level was assessed with using the pin-prick (needle penetration) test, the degree of motor blockage was assessed by the modified bromage scale. Demographic characteristics of the patients included in this study were similar. There is no significant difference in both groups about the level of procedure acting, position, number of attempts, the incidence of dural puncture, the volume of fluid injected into epidural space and bromage score. The changes of color in urine stick were similar in both groups and also there was no significant difference between them. Significantly difference was determining between the groups in the assessments of sensory blockage. Determining of cerebrospinal fluid with using pH parameter of the urine stick is reliable and effective method during combined spinal-epidural anesthesia procedure. Furthermore, the change of color in the color scale in pH group is much clear and faster than glucose group.