Düzenli egzersiz ve sigaranın lenfosit alt grupları üzerine etkisi,
The effects of regular exercise and cigarette on lynphocite and its sub-groups
  1. Tez No: 761796
  2. Yazar: MUSTAFA ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARADAĞ, PROF. DR. AHMET FAYİK ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ATLI M, Düzenli Egzersiz ve Sigaranın Lenfosit Alt Grupları üzerine Etkisi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Anatomi Ana Bilim Dalı, Doktora Tezi, Van, 2006. Egzersizin birçok vücut sistemine olan etkileri vardır. Sigaranın da kanser ve enfeksiyon sıklığını artırmak gibi birçok olumsuz etkileri bilinmektedir. Bu araştırmada Y.Y.Ü. kampusünde eğitim-öğretim gören genel yaşam ve beslenme alışkanlıkları benzer olan öğrenciler 4 grupta ele alınarak araştırıldı: 1.Düzenli egzersiz yapan sigara içen (20 birey) 2. Düzenli egzersiz yapan sigara içmeyen (20 birey) 3. Sedanter durumunda olan sigara içen (20 birey) 4. Sedanter durumunda olan sigara içmeyen (20 birey) olmak üzere toplam 80 öğrenci üzerinde egzersiz ve sigaranın immun sistem üzerine olan etkileri çalışıldı. Bireylerin periferik kan numuneleri, tam kan sayımı, nötrofil ve lenfosit oranları, lenfosit alt tipleri CD3, CD4, CD8, CD19, ve CD3-, CD16+56 + hücre yüzey markerleri ile belirlendi. Bu araştırma ile NK hücre oranı, sedanter ve sigara içen grupta düşük olmakla birlikte bu durum istastiki olarak anlamlı bulunmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
ATLI, M. The Effects of Regular Exercise and Cigarette on Lynphocite and its Sub-Groups, Yuzuncu Yıl University, Health Sciences Institute, Department of Anatomy, PhD Thesis, Van, 2006. Exercise has many effects on many metabolic systems; Cigarette, has also many agrevating effects on the metabolism in that it increases the prevalence of canser and infections. In this study, students who have similar habits of feeding who are within the campus of YYU were dividet into 4 groups. A total of 80 students were included in the study. The students were classified as: 1- Those who do regular exercise but smoke (20 subjects) 2- Those who do regular exercise and do not smoke (20 subjects) 3- Those who have a sedantery life and who smoke (20 subjects)4- Those who have a sedantery life and but do not smoke (20 subjects). The peripheric blood samples, complete blood count, neutrophile and lynphocite counts and its sub-typse like CD3, CD4, CD8, CD19 and CD3-, CD16+56 + were determined by cell surfuce markers. NK cell amount was not found to be statistically significant, though it was lower in those the sedantery and smoking group (P>0,05).