Gebelerin yaşadıkları konstipasyonun beslenme ilintili nedenleri ve çözümlerine dair yaklaşımları
Nutrition related causes and approaches to the constipation of pregnancy experiences
  1. Tez No: 761817
  2. Yazar: AYÇA SENA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET TURABİ YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Canlıların ortak temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme, tüm canlılar için son derece önem taşımaktadır. Besinlerin kişinin ihtiyaçlarına göre yeterli ve dengeli alınması, kişilerin yaşam kalitelerini artırmaktadır. İnsanların büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan besinlerin vücuda alınması gerekmektedir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenen bu besinler gereğinden fazla ya da az alınması durumunda, kişinin büyüme ve gelişimini engellendiği ve sağlığını etkilediği belirtilmektedir. Beslenme kişilerin yaş, cinsiyet, fiziksel yapıları vb. fizyolojik kavramlar ile ilişkili olduğu kadar, ekonomi, coğrafya gibi pek çok değişken ile ilişkili olduğu ifade edilmektedir. Güncel sağlık konuları ile yakından ilişkili olarak güncellenen beslenme konusunda çeşitli yaklaşımlar benimsenmektedir. Sağlıklı ya da çeşitli sağlık problemleri ile yaşamına devam eden kişiler, farklı beslenme müdahaleleri ile yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışmaktadır. Diyetisyenler, eğitim ve danışmanlıklar ile kişilerin doğru beslenme biçimlerine yardımcı olmaktadırlar. Söz konusu kişilerin gebe olması durumunda ise beslenme kavramları farklı ele alınmaktadır. Gebelerin beslenme ile ilişkilerinde, gebelerin sıklıkça karşılaştıkları konstipasyon sorunu önemini korumaktadır. Bu araştırma kapsamında gebelerin konstipasyonun beslenme ile ilişkisi hakkındaki düşünceleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma nitel bir çalışma olup, çalışma kapsamında aynı ilde farklı 24 gebe ile görüşülmüştür. Araştırma kapsamında ayrıca tanıtım formu kullanılmıştır. Gebelerin gebelik haftaları göz önünde tutularak yürütülen çalışmada konstipasyon yaşama durumlarının gebelik mi beslenme mi kaynaklı? olduğu üzerinde yoğunlaşılmıştır. Elde edilen veriler nitel veri analiz yöntemlerinden olan NVivo12 uygulaması ile yorumlanmıştır. Yapılan bu çalışmada, gebelerin bir kısmının konstipasyonu beslenme ile ilişkilendirirken ilk kez konstipasyon sorunu yaşayanların bu durumu gebelik ile ilişkilendirdikleri tespit edilmiştir. Katılımcı gebelerin konstipasyona beslenme ile özellikle kayısı ve zeytinyağı ile önlem aldıkları görülmekle birlikte seçilen yiyeceklerin her zaman aynı sonucu vermediği, farklı kişilerde farklı sonuçların olduğu ifade edilmiştir. Özellikle gebelerin bazılarının süt ile konstipasyonun önüne geçebileceğini aktarması, bazılarının ise sütün konstipasyona sebep olduğunu aktarmış olması sorunun çözümüyle ilgili kişisel farklılıkları da hesaba katan müdahaleli çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucu çıkarılmıştır. Ayrıca, konstipasyon sorunu yaşayan ve bunu gebelik durumu ile ilişkilendiren kişilerin konstipasyonun beslenme ile de ilintisi hakkında bilgilendirilmesi gerektiği de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of nutrition, which is one of the common basic needs of living things, is extremely important for all living things. Sufficient and balanced intake of nutrients according to the needs of the person increases the quality of life of people. In order for people to grow, develop and continue their lives in a healthy way, the necessary nutrients must be taken into the body. It is stated that if these nutrients, which are shaped according to the needs of the people, are taken more or less than necessary, the growth and development of the person is prevented and affects their health. Nutrition people's age, gender, physical structure, etc. it is related to many variables such as economy, geography as well as physiological concepts. Various treatment methods are adopted in nutrition, which is closely related to current health issues. People who are healthy or continue their lives with various health problems try to make their lives easier with different nutritional interventions. Dietitians help people with proper nutrition with training and consultancy. In the case of pregnant women, the concepts of nutrition are handled differently. The problem of constipation, which pregnant women frequently encounter, maintains its importance in the relationship of pregnant women with nutrition. Within the scope of this research, the relationship of pregnant women with nutrition was examined and their thoughts about the relationship with constipation were tried to be determined. The study is a qualitative study and within the scope of the study, group interviews were conducted with 24 different pregnant women in the same province. The study, which started with the pregnant introduction forms prepared within the scope of the research, was expanded with the answers given by the pregnant women to the questions within the scope of the study carried out on the online platform. In the study, which was carried out considering the gestational weeks of the pregnant women, is the constipation caused by pregnancy or nutrition? focused on it. The data obtained were analyzed with the NVivo12 application, which is one of the qualitative data analysis methods, and the data were interpreted and reported. In this study, it was determined that pregnant women thought that whether they experienced constipation or not was related to nutrition. It was determined that the participants who encountered the problem of constipation for the first time associated this situation with pregnancy. Within the scope of the study, people who have constipation problem and associate it with pregnancy should be informed that constipation is related to nutrition as well as pregnancy. In addition, it was observed that the participant pregnant women took precautions against constipation with nutrition, especially with apricot and olive oil. However, foods may not always give the same result in terms of benefiting people. For example, within the scope of the study, some of the participating pregnant women stated that it can prevent constipation with milk, while others stated that milk causes constipation. The foods that can be involved in the solution of various problems such as constipation should be investigated in detail and individually.