Solving the crisis of socialism: Two conceptions of social pathology in Honneth's idea of socialism
Sosyalizmin krizini çözmek: Honneth'in sosyalizm fikrinde iki farklı sosyal patoloji kavramı
  1. Tez No: 761834
  2. Yazar: YUSUF NOYAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP VOLKAN ÇİDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sosyal felsefenin ortaya koyduğu dönüştürücü vizyona dair son eserinde Honneth, yeniden politik ve etik yönelimlerin kaynağı olabilecek yeniden canlandırılmış bir sosyalizm fikri ortaya koyuyor. Orijinal sosyalizm idealinin sosyal özgürlük fikrini idealin normatif çekirdeği haline getirdiği normatif inşasını takiben orijinal ideali miadı dolmuş bir yaratık haline getiren konjenital defektleri düzelten fakat fikri eşsiz kılan özellikleri korumayı amaçlayan kavramsal bir renovasyonda bulunuyor. Bunun sosyal felsefeyi bir disiplin olarak kuran sosyal patoloji düşüncesinin ilk bakışta çelişkili görünen iki farklı kavramsallaştırılmasıyla başarıldığını düşünüyorum. Sosyal patoloji bilhassa toplumsal sorunları hastalıklara benzeterek ele alırken Honneth, hem toplumu bir organizma olarak gören organismik kavramsallaştırmaya, hem de Dewey'in toplumu bir organizmaya indirgenemeyecek bir yaşam biçimi olarak gören anti-organismik kavrayışa başvuruyor. Tezimde bu iki naturalist sosyal patoloji kavramının bir arada kullanımının, sosyalizm idealinin ortaya koyduğu toplumsal eleştiri içerisindeki radikal ve muhafazakar parçaların dengelenmesine yönelik Deweyci bir girişimin parçası olduğunu savunuyorum. Honneth'in kitabının ve Dewey'in kitabın argümanları için elzem olan sosyal felsefesinin eleştirel ve derinlemesine incelemesi aracılığıyla erişilen böylesi bir okumanın özgün olmakla kalmayıp aynı zamanda günümüzün toplumsal bağlamında sosyalizm ideali ve genel olarak siyaset teorisinin amaçladığı toplumsal-siyasal özgürleşme hakkında aydınlatıcı olduğunu düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
In his latest work on the transformative vision of social philosophy, Honneth aims to present a revitalized idea of socialism that can once be a viable source of political-ethical orientations. After a normative reconstruction of the original idea of socialism that sets the notion of social freedom as the normative core of the idea, he engages in conceptual renovations that would rectify the congenital defects that subjects the original idea to a creature of the past, while still preserving what makes it unique. I contend that this is achieved through two distinct and seemingly contradictory iterations of the naturalistic concept of social pathology, which distinguishes social philosophy as a discipline. While social pathology aims to diagnose and cure specifically social wrongs akin to diseases in organisms, Honneth's renovation resorts to both an organismic conception of social pathology that takes society as an organism, and Dewey's anti-organismic conception that takes it as a life process irreducible to an organism. My argument is that the use of two naturalistic conceptions can be read as a Deweyan attempt in mediating radical and conservative criticisms within the social criticism posed by his idea of socialism. Through a critical and in-depth analysis of the book and Dewey's social philosophy that constitutes its main theoretical framework, I argue that such a reading is not only novel, but also informative with respect to both the idea of socialism's and political theory's prospects in their respective aims towards social-political emancipation in today's social context.