Men's perceptions of ambiguous sexual harassment cases under gender hierarchy threat
Erkeklerin muğlak cinsel taciz vakalarına ilişkin algılarının cinsiyet hiyerarşisi tehdidi altında incelenmesi
- Tez No: 761835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR SOYLU YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ataerkil sistemde, erkeklerin toplumsal cinsiyet hiyerarşisindeki konumu, kadınların boyun eğmesini teşvik eden çeşitli uygulamalar ve inançlar tarafından sürdürülür. Önceki çalışmalar, erkeklerin özellikle erkeklik statüleri kişisel veya toplumsal düzeyde tehdit edildiğinde telafi stratejilerine başvurduğunu göstermiştir. Cinsel taciz, erkek egemenliğini yeniden üreten ve genellikle ihmal edilen başka bir cinsiyet ayrımcılığı biçimidir. Bu tez, erkeklerin avantajlı konumlarına yönelik bir tehdit altında cinsel taciz algılarının nasıl şekillendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, 227 katılımcıyı içeren çevrimiçi bir deney gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, kontrol veya cinsiyet hiyerarşisi tehdidi koşullarından birine rastgele atandı. Cinsiyet hiyerarşisi tehdidi grubundaki katılımcılar, kadınların hem evde hem de işte gücünün arttığını özetleyen sözde haber makalesi okurken, kontrol grubundaki katılımcılar konu ile alakasız bir makale okudular. Cinsiyet hiyerarşisi tehdidine maruz kalan erkeklerin muğlak cinsel taciz vakalarını küçümseme eğiliminde olmalarını beklenmiştir. Manipülasyonun etkisinin daha güçlü cinsiyet kimliğine sahip ve kadınlara tabi olma durumu altında daha fazla tehdit hisseden erkekler için daha da büyük olacağı beklenmiştir. Sonuçlar; katılımcıların yaşı, dindarlığı, siyasi yönelimi, düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik düzeyleri kontrol edildiğinde, erkeklerin cinsel taciz algılarının tehditten etkilenmediğini göstermiştir. Öte yandan, katılımcıların cinsel taciz kararlarına ilişkin açıklamaları zengin bir bilgi sağlamıştır. Çalışma bulguları ve gelecek araştırma fikirleri, literatür ışında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the patriarchal system, men's higher status in the gender hierarchy is maintained by various practices and beliefs promoting women's subordination. Previous studies have shown that men especially engage in threat-compensation strategies when their manhood status is threatened either at personal or societal level. Sexual harassment is another form of gender discrimination that reproduces male domination and often prone to be neglected. This thesis aims to investigate men's perceptions of sexual harassment under a threat to their advantaged position. For that aim, I conducted an online experiment with a community sample, including 227 participants. Participants were randomly assigned either to the control condition or to the gender hierarchy threat condition. Participants in the gender hierarchy threat condition read an ostensible news article summarizing that women's power is on the rise both at home and in business, while those in the control condition read an irrelevant article. I expected that men who were exposed to gender hierarchy threat would tend to downplay the ambiguous sexual harassment cases, while the effect of the manipulation would be even greater for participants who had stronger gender identification and were more threatened by the subordination to women. The results have shown that men's perceptions of sexual harassment were not affected by the threat, controlling for participants' age, religiosity, political orientation, hostile and benevolent sexism levels. However, participants' explanations on their sexual harassment judgments provided a rich information. I discussed the study findings and future research directions in light of the literature.