Agar dilüsyon yöntemi ile escherichia coli klinik izolatlarında intravenöz fosfomisin direncinin saptanması ve meropenem, gentamisin, seftriakson antibiyotikleri ile sinerjist etkisinin araştırılması
Determination of intravenous fosfomisin resistance in clinical insulations of escherichia coli by agar dilution method and investigation of the synergist effect with meropenem, gentamycin, ceftriaxone antibiotics
- Tez No: 761841
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karbapenem dirençli Enterobacterales üyelerinde tedavi için kullanılabilecek antibiyotiklerin kısıtlı olması nedeniyle son dönemlerde kombinasyon tedavi rejimleri gündeme gelmiştir. Bu çalışmada karbapenem dirençli Escherichia coli izolatlarında agar dilüsyon yöntemi kullanılarak fosfomisine direnç oranları ile meropenem, gentamisin ve seftriakson antibiyotiklerinin kombinasyon etkileşimleri incelenmiştir. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına klinik ve yoğun bakımlarda yatan hastalardan gönderilen çeşitli örneklerden (idrar, kan, aspirat, yara, beyin omurilik sıvısı, endotrakeal aspirat) izole edilen karbapenem dirençli 60 adet Escherichia coli suşu çalışmamıza dahil edilmiştir. Tür tanımlamaları için matris destekli lazer desorpsiyon iyonizasyon uçuş süresi kütle spektrofotometresi MALDI Biotyper 3.1 (Bruker Daltonics, ABD ) kullanılmıştır. Suşların antibiyotik duyarlılık testleri ve karbapenem direnç durumu BD Phoenix (Becton Dickinson Diagnostics) ile çalışılmıştır. Karbapenem direncinin doğrulanması amacıyla ertapenem, imipenem ve meropenem disk difüsyon testleri kullanılmıştır. Agar dilüsyon yöntemi ile suşların %76.6' sı fosfomisine, %61.6'sı meropeneme, %85' i gentamisine, %98.3' ü seftriaksona dirençli olarak saptanmıştır. İzolatların %35' i fosfomisin ve meropenem kombinasyonuna, %33.4' ü fosfomisin ve gentamisin kombinasyonuna, %1.7' si fosfomisin ve seftriakson kombinasyonuna karşı sinerjistik etkili olarak saptanmıştır. Yalnızca bir suşta fosfomisin ve meropenem kombinasyonuna karşı antagonist etki tespit edilmiştir. Çalışmamızda meropenem ile gentamisin antibiyotiklerinin sinerji oranı yüksek saptanmıştır. Kombinasyon çalışmasında kullanılan antibiyotiklerin klinik olarak kombinasyon biçiminde kullanılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Due to the limited use of antibiotics for the treatment of carbapenem resistant Enterobacterales, combination therapy regimens have recently come to the fore. In our study, fosfomycin resistance rates and combination interactions of meropenem, gentamicin and ceftriaxone antibiotics were investigated by using agar dilution method in carbapenem resistant Escherichia coli isolates. Sixty carbapenem-resistant Escherichia coli strains isolated from various samples (urine, blood, aspirate, wound, cerebrospinal fluid, endotracheal aspirate) sent to Dicle University Medical Faculty Hospitals Medical Microbiology Laboratory from patients in clinical and intensive care units were included in our study. MALDI Biotyper 3.1 (Bruker Daltonics, ABD )was used for species identification. Antibiotic susceptibility tests and carbapenem resistance status of the strains were studied with BD Phoenix (Becton Dickinson Diagnostics). Ertapenem, imipenem and meropenem disc diffusion tests were used to confirm carbapenem resistance. By agar dilution method, %76.6 of the strains were resistant to fosfomycin, %61.6 to meropenem, %85 to gentamicin %, 98.3 to ceftriaxone. % 35 of the isolates were found to be synergistic in the fosfomycin and meropenem combination, %33.4 in the fosfomycin and gentamycin combination, and %1.7 in the fosfomycin and ceftriaxone combination. Antagonism was detected in the combination of fosfomycin-meropenem in only one strain. In our study, the synergy rate of meropenem and gentamicin antibiotics was found to be high. More research is needed before the antibiotics used in the combination study can be used clinically in combination.