3 farklı algoritmada hesaplanan akciğer SBRT planlarının dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparision of lung SBRT plans calculated in 3 different algoritms
- Tez No: 761840
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medikal Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Radyoterapide temel amaç, tümör çevresindeki kritik organlara minimum doz verirken, belirlenen tümör hacmine maksimum dozu vermektir. Gelişen teknoloji ile birlikte küçük hacimlerde oluşan tümörlerin ışınlama tekniklerinde ilerleme kaydedilmiştir. Bunların başında Stereotaktik Vücut Radyoterapisi (SBRT) gelmektedir. SBRT'nin temel prensibi, tek veya birkaç fraksiyonda yüksek dozların hedeflenen hacme verilmesine dayanmaktadır. Bu çalışmada 20 olgu için 3 farklı algoritmada elde edilen toplam 60 akciğer SBRT tedavi planlarının kritik organlar ve hedef hacim üzerindeki farklılıklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 4DCT (Dört Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi) taraması yapılarak hastalardan görüntüler elde edildi. Tüm bu görüntüler Eclipse ve Monaca Tedavi Planlama Sistemlerine (TPS) aktarıldı. Anizotropik Analitik Algoritma (AAA), Acuros XB (AXB) ve Monte Carlo (MC) tedavi algoritmalarında toplam 60 plan oluşturulmuştur. Tüm planlarda aynı açılardan oluşan iki adet yarım ark Volumetrik Modülasyonlu Ark Tedavisi (VMAT) tekniği kullanılmıştır. Oluşturulan planlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmalar sonucunda 3 farklı algoritmadan elde edilen tedavi planları arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Deney sonuçlarında istatistiksel bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The main purpose in radiotherapy is to give the maximum dose to the determined tumor volume while giving the minimum dose to the critical organs around the tumor. With the developing technology, progress has been shown in the irradiation techniques of tumors formed in small volumes. Chief among these are Stereotactic Body Radiotherapy (SBRT). The main principle of SBRT is based on the delivery of high doses to the targeted volume in a single or several fractions. In this study, it is aimed to compare the differences of lung SBRT treatment plans obtained with different algorithms for 20 cases on critical organs and target volume. In the study, images were obtained from patients by performing free breathing, static and 4DCT (Four Dimensional Computed Tomography) scanning. All these images were transferred to the Eclipse and Monaca Treatment Planning Systems (TPS). A total of 60 plans were created in the Anisotropic Analytical Algorithm (AAA), Acuros XB (AXB) and Monte Carlo (MC) treatment algorithms. Two half-arc Volumetric Modulated Arc Treatment (VMAT) technique, consisting of the same angles, was used in all plans. The plans created were compared with each other. As a result of these comparisons, the differences between the treatment plans obtained from 3 different algorithms were investigated. No statistical difference was found in the experimental results.