Edinilmiş mallara katılma rejiminde kişisel mallar
- Tez No: 761850
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Edinilmiş mallara katılma”rejimi iki tür malvarlığını barındırmaktadır. Bu malvarlıklarından ilki ve kural sayılanı“Edinilmiş Mal”iken diğer malvarlığı türü Türk Medeni Kanunu'nda sınırlı sayılarak istisnai kabul edilen“Kişisel Mal”dır. Bu şu anlama gelmektedir. Evlilikte elde edilen malvarlıkları kural gereği“edinilmiş mal”olarak sayılmaktadır. Bunun istisnası malvarlığının“kişisel mal”olmasıdır ki bu durumda“edinilmiş mal”sayılmayacaktır. Fakat tasfiye işlemleri gibi uygulamalar esnasında malvarlıklarının değerlerinde birtakım kesişmeler yaşanmakta, bir malvarlığının“edinilmiş mal”grubundan mı yoksa“kişisel mal”grubundan mı sayılması gerektiği noktasında zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bundan dolayıdır ki, bu iki malvarlığı türü net bir biçimde ayırt edilemediği müddetçe“edinilmiş mallara katılma rejimi”nin tam olarak uygulanabilmesi mümkün olamayacaktır. Ancak, kanun koyucu tarafından“edinilmiş mal”kavramını açıkça tanımlarken“kişisel mal”kavramının tanımının açık olarak yapılmadığı görülmektedir.“Kişisel mal”sayılmayan“malvarlığı değerleri”nin“edinilmiş mal”sayılması gerektiğinden, eşlerin hangi“malvarlığı değerleri”nin“kişisel mal”olduğunu belirlemek, hepsinin öncesinde“edinilmiş malları”belirleyebilme bakımından önemlidir. Bunun yanı sıra bir malı“kişisel mal”olarak belirlemek,“edinilmiş mal”ile“kişisel mal”arasında bir denkleştirmenin yapılabilmesi bakımından da önemlidir. Tüm bunlar,“edinilmiş mallara katılma rejimi”nde“kişisel mallar”ın kapsamlı ve net bir biçimde tanımlanarak açıklandığı araştırmaların önemini artırmaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmanın temel konusunu,“edinilmiş mallara katılma rejiminde kişisel mallar”oluşturmuştur. Birinci bölümde“edinilmiş mallara katılma rejiminde kişisel mal kavramı”, ikinci bölümde“edinilmiş mallara katılma rejiminde kişisel mallar”ve üçüncü bölümde ise“kişisel mallara bağlanan hukuki sonuçlar ve kişisel malların tasfiyedeki rolü”ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The“participation in acquired property”regime includes two types of assets. The first of these assets and the rule counted as“Acquired Property”, while the other type of asset is“Personal Property”, which is considered exceptional by being limited in the Turkish Civil Code. This means: Assets acquired in marriage are considered as“acquired property”as a rule. The exception to this is that the property is“personal property”, in which case it will not be considered“acquired property”. However, there are some overlaps in the values of assets during practices such as liquidation procedures, and difficulties are encountered in terms of whether an asset should be counted from the“acquired property”group or“personal property”group. Therefore, unless these two types of assets can be clearly distinguished, it will not be possible to fully implement the“participation in acquired property regime”. However, while clearly defining the concept of“acquired property”by the legislator, it is seen that the definition of the concept of“personal property”is not made clearly.“ is important in terms of being able to identify ”acquired goods“ before all of them. In addition to this, determining a property as ”personal property“ is also important in terms of making an equalization between ”acquired property“ and ”personal property“. All of these increase the importance of studies in which ”personal goods“ are defined and explained comprehensively and clearly in the ”registration of participation in acquired property“. In this direction, the main subject of this study is ”personal properties in the regime of participation in acquired property“. In the first part, ”personal property concept in the regime of participation in acquired property“, in the second part ”personal property in the regime of participation in acquired property“ and in the third chapter ”legal consequences of personal property and the role of personal property in liquidation" are discussed.