Vajinal histerektomi yapılan hastalarda profilaktik olarak yapılan sakrospinöz ligament fiksasyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of sacrospinous ligament fixation as A prophylactic process in patients who went on vaginal hysterectomy
- Tez No: 761851
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖKTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmamızın ana amacı vajinal histerektomi esnasında profilaktik amaçlı yapılan SSF'in etkinliğini değerlendirmekti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Ocak 2018 ve Aralık 2021 tarihleri arasında vajinal histerektomi, ön arka onarım ve sakrospinöz ligament fiksasyonu yapılmış 45-93 yaş arası 131 hasta ilk grubu oluşturmaktaydı. 100 kişi ise vajinal histerektomi ve ön arka onarım yapılan kontrol grubu hastalardı. Tüm hastalarda yaş, vücut kitle indeksi, geçirilmiş operasyon, parite, menopoz durumu, ek hastalıklar, POP-Q evresi, mesane ve/veya üreter hasarı, vasküler, nörolojik hasar gibi intraoperatif komplikasyonlar, operasyon süresi, preoperatif ve postoperatif hemoglobin değerleri, hastanede kalış süresi, postoperatif 6.ay, 1 yıl ve maksimum 5 yıla kadarki uzak dönem kontrollerinde vajen cuff prolapsusu ve sistosel rekürrensi, postoperatif pelvik ağrı ve disparoni, reoperasyon gerekliliği, preoperatif ve postoperatif kontrollerde idrar inkontinansı (urge tipi), objektif (anatomik) ve subjektif başarı oranı, cinsel hayat iyileşme oranı, yara yeri enfeksiyonu, kan transfüzyon ihtiyacı gibi değişkenlere bakıldı. Hastaların kontrol grubu olanlarda SSF yapılanlara göre 6.ay ve 1 yıllık kontrollerinde saptanan vajen cuff prolapsusu anlamlı olarak daha fazla bulundu. (p:0.037 ve p:0.046) Hastaların kontrol grubu olanlarda SSF yapılanlara göre 6.ay kontrolünde sistosel rekürrensi anlamlı olarak daha çok bulundu.(p:0.018) Ancak 1 yıllık kontrolde sistosel rekürrensi açısından SSF yapılan grup ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı.(p:0.280) SSF yapılan grupta 100 kişi, kontrol grubunun ise tamamı 5 yıllık kontroller süresini tamamlayan hastalardı. SSF yapılan grupta 4 kişide vajen cuff, 2 kişide sistosel rekürrensi görüldü. SSF grubu ile kontrol grubu kıyaslandığında vajen cuff prolapsusu anlamlı olarak daha düşük bulundu ancak sistosel rekürrensi arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sakrospinöz ligament fiksasyonu yapılan hastalarda, kontrol grubuna göre postoperatif pelvik ağrı, disparoni, hastanede kalış süresi, postoperatif ve preoperatif hemoglobin değerleri, yara yeri enfeksiyonu, kan transfüzyon ihtiyacı, preoperatif ve postoperatif dönemde idrar inkontinansı (urge tipi), intraoperatif komplikasyon arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Cinsel aktif kadınlarda 3 soruluk bir anket ile cinsel hayat değerlendirmesi yapıldı. Hastalara yöneltilen ankette daha iyi - değişmedi - daha kötü şeklinde sorular yöneltildi ve 6.ay, 1 yıl ve 5 yıllık kontrollerde SSF yapılan grupta cinsel hayat iyileşme oranı daha yüksek bulundu. Objektif başarı yüzdesi ise vajen cuff prolapsı görülmeyen hastalar üzerinden değerlendirildi ve SSF yapılan grupta 6 ay için %95.5 1 yıl için %92.4 5 yıllık kontrol sürecinde ise %96 olarak raporlandı. Subjektif başarı oranı ise hastalara postoperatif dönemde yöneltilen 5 soruluk bir anket ile değerlendirildi.( daha iyi – iyi - değişmedi – kötü - daha kötü) SSF yapılan grupta 6.ayda subjektif başarı oranı daha düşük bulundu ancak 1.yıl ve 5.yılda subjektif başarı oranı daha yüksek olarak saptandı. Sonuç olarak profilaktik olarak vajinal histerektomi operasyonuna eklenen SSF kan kaybını arttırmadan, komplikasyon riskini arttırmadan, vajen cuff prolapsusu ve sistosel rekürrensini azaltan ve hastalarda belirgin bir ağrı artışı ve disparoni yapmayan bir yöntemdir. Vajinal histerektomi esnasında tedaviye profilaktik olarak eklenmesi yararlı ve güvenlidir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is evaluation of the effectiveness of sacrospinous ligament fixation on patients who went on vaginal hysterectomy. Between January 2018 and December 2021, sacrospinous ligament fixation was performed at Gazi University Faculty of Medicine Hospital, aged between 45 and 93. Total of 231 female patients, first group is 131 hysterectomies, colporrhaphy anterior and posterior and prophylactic sacrospinous ligament fixation and 100 of whom underwent vaginal hysterectomy and colporrhaphy anterior and posterior were performed in the control group. In all patients; age, body mass index, previous operation, parity, menopause status, comorbidities, POP-Q stage, intraoperative complications, preoperative and postoperative hemoglobin values, preoperative and postoperative urinary incontinence, wound infection, necessity of blood transfussion, hospital stay, operation time, postoperative pelvic pain, necessity of reoperation, objective(anatomical) and subjective success rate, postoperative dyspareunia, recurrence of cystocele and vaginal cuff prolapse at 6th.month, 1 year and distant follow-ups for 5 years were evaluated. Vaginal cuff prolapse detected in the 6th month,1 year and 5 year controls was found to be significantly higher in patients in the control group compared to those who underwent SSF. (p:0.037, p:0.046, p:0.02) Cystocele recurrence was found to be significantly higher in the patients in the control group compared to the patients who underwent SSF at the 6th month follow-up. (p:0.018) However, no significant difference was found between the SSF group and the control group in terms of cystocele recurrence in the 1-year (p:0.280) 100 people in the SSF group and all of the control group were patients who completed the 5-year control period. In the SSF group, 4 patients had vaginal cuff recurrence and 2 patients had cystocele recurrence. Vaginal cuff prolapse was found to be significantly lower when the SSF group was compared with the control group, but there was no significant difference between cystocele recurrence. ( p:0.44) In patients who underwent sacrospinous ligament fixation, there was no significant difference between postoperative pelvic pain, dyspareunia, postoperative and preoperative hemoglobin values, hospital stay, wound infection, blood transfusion need, postoperative satisfaction, urinary incontinence (urge) in the preoperative and postoperative period, and intraoperative complications compared to the control group. Sexual life was evaluated with a 3-question questionnaire in sexually active women. In the questionnaire directed to the patients, questions such as better - unchanged - worse were asked, and the rate of sexual life improvement was found to be higher in the group that underwent SSF at the 6th month, 1 year and 5 year controls. The objective success rate was evaluated in patients without vaginal cuff prolapse and reported as %95.5 for 6 months, %92.4 for 1 year, %96 for 5-year control period, in the SSF group. The subjective success rate was evaluated with a 5-question questionnaire directed to the patients in the postoperative period. (better – better – unchanged – bad – worse) The subjective success rate was found to be lower in the SSF group at 6 months, but subjective success at 1 year and 5 years. rate was higher. In conclusion, SSF operation is a method that reduces the recurrence of vaginal cuff prolapse without increasing blood loss and does not cause significant pain increase and dyspareunia in patients. It is useful and safe to add prophylactic treatment during vaginal hysterectomy.