Pediatri polikliniğinde çinko eksikliği saptanan hastalarda dikkat eksikliği bulgularının conners ölçeğine göre tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Evaluation of attention deficit findings in patients with zinc deficiency in pediatric outpatient clinic before and after treatment according to conners scale
- Tez No: 761849
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN MIHÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya nüfusunun yaklaşık %50'si yetersiz çinko alımı riski altındadır. Türkiye'de çinko eksikliğinin yaygın görüldüğü tahmin edilmesine rağmen yetersiz çalışma nedeni ile çinko eksikliğinin ülkemizdeki prevalansı kesin olarak olarak söylenememektedir. Bu çalışma çocuk polikliniğinde çinko düzeyi rastlantısal olarak düşük saptanan hastalarda dikkat eksikliği semptomlarını Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirmeyi ve çinko tedavisi sonrası ölçek puanlarındaki değişimi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmadan elde edilecek verilerin, çinko ile dikkat eksikliği semptomları arasındaki ilişki ile ilgili literatüre katkıda bulunması, hastaların uzun dönem izlemlerine ve medikal tedavilerinin planlanmasına yardımcı olması amaçlanmaktadır. Hastalar ve Yöntemler: Araştırmaya pediatri polikliniğinde çinko düzeyi rastlantısal olarak düşük saptanan, bilinen DEHB tanısı, nörolojik hastalığı, psikiyatrik hastalığı olmayan 5-17 yaş aralığında 50 çocuk hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara 1 mg/kg/g çinko tedavisi 3 ay süreyle uygulanmış, tedavi sonrası kontrol çinko değerleri görülmüştür. Hastalar çinko tedavisi öncesi ve 3 aylık çinko tedavisi sonrası Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 23'ü (%46) erkek, 27'si (%54) kız 50 hasta dahil edildi. Hasta grubunun yaş ortalamaları 7,43±4,42 yıl olarak hesaplandı. Hastaların tedavi öncesi çinko düzeyleri 58,44±7,76, tedavi sonrası çinko düzeyleri 80,28±18,95 saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Approximately 50% of the world's population is at risk of insufficient zinc intake. Although it is estimated that zinc deficiency is common in Turkey, the prevalence of zinc deficiency in our country cannot be stated precisely due to insufficient studies. This study aims to evaluate the attention deficit symptoms with the Conners Parent Rating Scale and to analyze the changes in the scale scores after zinc treatment in patients whose zinc level was found to be coincidentally low in the pediatric outpatient clinic. It is aimed that the data to be obtained from the study will contribute to the literature on the relationship between zinc and attention deficit symptoms, and help the long-term follow-up of the patients and the planning of their medical treatment. Design and Methods: Fifty pediatric patients aged 5-17 years, who were found to have low zinc levels incidentally in the pediatric outpatient clinic, without known ADHD diagnosis, neurological disease, or psychiatric disease were included in the study. 1 mg/kg/g zinc treatment was applied to the patients included in the study for 3 months, and control zinc values were observed after the treatment. Patients were evaluated with the Conners Parental Rating Scale before and after 3 months of zinc treatment. Results: Fifty patients, 23 (46%) male and 27 (54%) female, were included in the study. The mean age of the patient group was calculated as 7.43±4.42 years. Pre-treatment zinc levels were 58.44±7.76, and post-treatment zinc levels were 80.28±18.95.