Aile şirketlerinde kurumsallaşma ve markalaşmanın ekonomik sürdürülebilirliğine etkileri: Mobilya sektöründe Bulanık AHP analizi
- Tez No: 761882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde yaşanan ekonomik krizler ve ağırlaşan rekabet koşulları, şirketlerin sürdürülebilirliğini gerçekleştirebilmesi için stratejik kararlar almasını zorunlu kılmaktadır. Bu kararlar şirketlerin ömürlerini, gelecek nesillere aktarımını etkilemektedir. Aile şirketleri dünya ekonomisinde önemli yere sahiptir. Aile şirketlerinin yeni kuşaklara devredilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması için stratejik kararlar doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. Bu şirketlerin en büyük sorunu nesilden nesle aktarılamaması ya da büyümemesi ve bununla birlikte ağırlaşan rekabet koşullarında yok olma tehlikesi ile karşılaşmalarıdır. Bu yüzden aile şirketleri kurumsallaşma ve markalaşma unsurları doğrultusunda hareket etmektedirler. Kurumsallaşma; devamlılığı belirli kişilere bağlı olmadan ilerleyen sistem anlamına gelmektedir. Markalaşma ise; ürünü rakiplerden ayıran, her bakımdan tercih edilmesini amaçlamaktadır. Kurumsallaşma ve markalaşma unsurlarının ortak noktası, işletmenin varlığını güçlü bir şekilde devam ettirmesidir. Bu unsurlar bazı işletmelerde aynı anda kullanılırken bazı işletmelerde ise biri diğerinden sonra gelmektedir. Şirketler kuruluş aşamasından sonra, bu iki unsuru göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerekmektedir. Aile şirketi önce kurumsallaşmalı mı yoksa markalaşmalı mıdır sorularına cevap aranmaktadır. Bu çalışmada kurumsallaşma ve markalaşma kavramları açıklanmıştır. Aile şirketlerinin kurumsallaşma ve markalaşma sürecini etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Bu doğrultuda aile şirketlerinde kurumsallaşma ve markalaşma süreci, mobilya sektöründe faaliyet gösteren Uyku Dünyası firmasını incelenerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's economic crises and aggravating competition conditions make it necessary for companies to make strategic decisions in order to realize their sustainability. These decisions affect the transfer of the company's lifespan to future generations. Family companies have an important place in the world economy. Family businesses need to move to new generations and act in line with strategic decisions to ensure sustainability. The biggest problem of these companies is encountering the danger of disappearing in the conditions of competition. As a result, family companies act in the direction of institutionalization and branding elements. Institutionalization; continuity refers to a system that is not tied to the existence of certain persons. Branding is; aims to be preferred in every respect, separating the product from competitors. The common point of institutionalization and branding is that the entity continues its existence strongly. These two factors are used in some enterprises at the same time, but in some enterprises one comes after the other. After the establishment phase, companies have to act with these two factors in mind. Whether the family business should first be institutionalized or branded, answering the questions is sought. In this project, the concepts of institutionalization and branding are explained. Factors affecting the process of institutionalization and branding of family companies are discussed. In this direction, the institutionalization and braning process in family companies was carried out by examining the Uyku Dünyası, which operates in the furniture sector.