Orhangazi (Bursa) ilçesinin atmosferik polenlerinin belirlenmesi
Determination of atmospheric pollen grains in Orhangazi (Bursa) district
- Tez No: 761888
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Polen alerjisi yaygın bir hastalıktır ve duyarlı kişilerde alerjik rinit, konjonktivit ve astım gibi hastalıklarla sonuçlanabilir. Rüzgarla tozlaşan bitkilerin atmosferik polenleri de insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Orhangazi (Bursa) bölgesindeki başlıca polen üreticilerinin polen türlerini, yoğunluklarını ve polen mevsimlerini belirlemektir. Durham Cihazı kullanılarak gravimetrik yöntemle gerçekleştirilen çalışmada polen miktarları ve çeşitliliği Orhangazi ilçe atmosferinde 1 Ocak - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında bir yıl süreyle incelenmiştir. Işık mikroskobu ile incelendikten sonra 53 takson tespit edildi. Bunlardan 30'u odunsu bitkilere, 23'ü otsu bitkilere aittir. Araştırma sürecinde cm2'lik alanda 12 224 adet polen tespit edilmiş; Bunların %81,71'i (9 988 polen/cm2) odunsu bitkilere, %18,29'u (2 236 polen/cm2) otsu bitkilere aittir. En yüksek polen miktarı Nisan ayında, en düşük polen miktarı ise Kasım ayında kaydedildi. Atmosferde polen tanelerinin baskın olduğu bitki taksonları Pinus, Quercus, Platanus, Olea, Fraxinus, Cupressaceae/Taxaceae, Gramineae, Plantago, Fagus, Urticaceae, Juglans, Carpinus, Morus, Mercurialis, Betula ve Amaranthaceae olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollen allergy is a common disorder and may result with diseases like allergic rhinitis, conjunctivitis and asthma in susceptible individuals. Atmospheric pollen of wind-pollinated plants are also very important in terms of human health. The purpose of this study was to determine the pollen types, densities and the pollen seasons of main pollen producers in Orhangazi (Bursa) area. Pollen quantities and diversity in the study carried out by the gravimetric method using the Durham instrument were investigated in the Orhangazi district atmosphere for a period of one year between 1 January - 31 December 2020. During one year, the slides were changed once a week and 53 taxa were detected after examination by light microscopy. Of these, 30 of them are belong to woody plants, and 23 of them are from herbaceous plants. . In the research process 12 224 pollen grains were detected in cm2 area; 81. 71% ( 9 988 pollen grains) of these belong to woody plants, 18. 29% (2 236 pollen grains)belong to herbaceous plants. The highest amount of pollen was seen in April while the lowest amount of pollen was recorded in November. The plant taxa that pollen grains found dominant in the atmosphere were determined as Pinus, Quercus, Platanus, Olea, Fraxinus, Cupressaceae/Taxaceae, Gramineae, Plantago, Fagus, Urticaceae, Juglans, Carpinus, Morus, Mercurialis, Betula and Amaranthaceae.