Türkiye'de gecekondu bölgelerindeki teknik altyapı sorunları (Ankara ili Keçiören ilçesi Osmangazi mahallesi teknik altyapı olgusunun örneklenmesi)
Technical infrastructure problems of gecekondu settlements in Turkey (A case study of technical infrastructure problems at Osmangazi district of Keçiören municipality in Ankara
  1. Tez No: 8655
  2. Yazar: MUSTAFA İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BAHRİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de, II. Dünya savaşı sonrası kırsal alandan şe hirsel alana büyük bir göç başlamıştı. Bu olgu ise, diğer büyük şehirlerde olduğu gibi Ankara şehri çevresinde, Türkiye'de adı“Gecekondu”olan düzensiz bir göçmen yerleşmelerini oluşturdu. Bu durum bir çok problemleri beraberinde getirdi, teknik ve sosyal altyapı eksiklikleri gibi. Bu çalışmada“Gecekondu”yerleşme özelliklerini taşıyan Keçiören'in Osmangazi Mahallesi incelendi. Teknik altyapı problemleri ve onların planlanmış bölgelere etkisi araştırıldı; Ve bölgeye altyapı servisi veren kuruluşlar arasında organizasyon eksiklikleri tez çalışmasının sonuçlarını oluşturdu. II
Özet (Çeviri)
In Turkey, after the Second World War, a great migration has been started from rural area to urban area. This phenomenon has oreated a huge squatter settlements which are named as“Gecekondu”in Turkey, around the city of Ankara such as in other big cities. This situation has been came many prob lems, such as to insufficiency of social and technical infra structure. In this study, Osmangazi District of Keçiören Muni cipality wich carries the characteristics of ''Gecekondu" settlement is researched. Technical infrastructure problems and their effects on planned regions have researched. And lack of organization between the institutions which give the infra structure service to the region, have created result of the thesis study. Ill