2018 tarihli imar barışı düzenlemesinin uluslararası hukuktaki çevre ve mülkiyet hakları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of 2018 construction amenity within the scope of property and environment rights in international law
  1. Tez No: 761918
  2. Yazar: NURETTİN ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AKIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
18.05.2018 tarihinde 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 16. maddesi ile 03.05.1985 tarihli 3194 Sayılı İmar Kanuna Geçici 16. Madde eklenerek İmar Barışı olarak tabir edilen düzenleme gerçekleştirilmiştir. Bu düzenleme ile yapı stoku kayıt altına alınmış ve kentsel dönüşümün finansmanı için hukuka aykırı yapılara geçici olarak hukuka uygunluk sağlanmıştır. Bu amaçla verilen Yapı Kayıt Belgelerinden elde edilen gelirlerin ise kentsel dönüşümün finansmanında kullanılması planlanmaktadır. Lakin ilgili maddenin lafzındaki muğlaklık ve yasa hazırlanırken dikkate alınmayan normlar hiyerarşisi ile uluslararası normlar uygulamayı oldukça zora sokmuştur. Bütün bunlara ilaveten uygulamada ortaya çıkan beklenmedik sıkıntılar İmar Barışının gerçekleştirilmesini daha da karmaşık bir hale getirmiştir. İmar Barışının ortaya çıkardığı sorunlara uluslararası normları da dikkate alarak çözüm önerileri üretmek gerekmektedir. Özellikle insan hakları açısından başta Çevre Hakkı ve Mülkiyet Hakkı olmak üzere insan haklarına ilişkin uluslararası normlara dayanan çözümlerin uygulanması bir tercih değil uluslararası hukuktan doğan bir zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
On 18.05.2018 with 16. article of the Tax, Claim Reconstruction and Other Acts Amendment numbered 7143 a transitory 16. article is added to the Planning Act of 03.05.1985 numbered 3194. This new article was designated as Planning Peace which allowed a temporary legalization of planning breaches. The aim of this legal action was to register the building stock and to create financial resources for urban transformation. For his aim Building Registration Certificates are given in exchange for duties which are earmarked for urban transformation. However, the wording of the article and omittance of hierarchy of the norms and ignorance towards the international norms caused legal issues. In addition, the problems raised during the application of the article further complicated these issues. These issues need to be addressed in regard to international norms. Especially application of human rights – mainly environmental rights and property rights – are not a preference, but obligation in respect to international human rights.