Terrorism and securitization in the 21st century: West African reflection
21. yüzyılda terörizm ve güvenlikleştirme
- Tez No: 761919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez, 21.yy'da Batı Afrika'daki terörizm ve güvenlikleştirme konusu ele almaktadır. 11 Eylül ABD saldırısından sonra terörizme yeni bir konsept verildi. Bununla birlikte, 21.yy'da terörizm özellikle Batı Afrika'da önde gelen yerel ve uluslararası sorunlardan birisi haline geldi. Araştırma, ideolojileri ve grup oluşumları, nedenleri, sonuçları ve tepkileri dahil olmak üzere Batı Afrika'daki terörizmin tarihsel arka planına katkı sağlamak için teorik ve pratik yaklaşımları ele almaktadır. Bu Araştırma araştırmacılara ve akademisyenlere, politika yapıcılara, uluslararası organizasyonlara ve hükümet üyelerine Batı Afrika'daki terörizmle mücadele için sosyo- ekonomik kalkınma ve diğer mekanizmalara olan ihtiyacı vurgulamakta, bu konuda önerileri sıralamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis outlines terrorism and securitization in the 21st century, reflecting on West Africa. After the U.S attack in September 11, terrorism was given a new concept. However, terrorism in the 21st century has become one of the leading domestic and international challenges globally, especially in West Africa. The research uses theoretical and practical interference to provide the historical background of terrorism in West Africa, including ideologies and group formations, causes, consequences, and responses. This research is crucial as it can help researchers and academics, policymakers, international organizations, and most government members understand the need for socio-economic development and other mechanisms to combat terrorism in West Africa.