Sokakta yaşayan 12-18 yaş grubu çocuk ve gençlerin suça sürüklenme, yargılanma, infaz ve iyileşme süreçleri
Delinquency, trial, execution and recovery processes of 12-18 age group children and young people living on the street
  1. Tez No: 761930
  2. Yazar: SALİHA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuk Hakları Sözleşmesine göre 18 yaşını tamamlamamış herkes çocuk olarak kabul edilmektedir. Suçu işlediği sırada henüz 18 yaşını tamamlamamış olan kişiler için Türkiye'de çocuk suçluluğu kavramı kullanılmaktadır. Çalışmaya konu olan suça sürüklenen çocuklar ruhsal ya da fiziksel nedenlerden dolayı suça bulaşmış olsalar dahi aile, çevre, ekonomik veya sosyal sebeplerden dolayı suç işleyebilmektedirler. Türkiye'de suça sürüklenmiş çocukların adil yargılanma süreçleriyle ilgili özel bir düzenleme bulunmamaktadır. İnfaz ve iyileşme süreçlerindeki destek Çocuk Eğitim Evleri ile sınırlandırılmaktadır. Burada ise uygulanan prosedürde sokakta yaşam ayırıcı bir kriter olarak değerlendirilmemektedir. Bu nedenle literatür taramasında Türkiye'de sokakta yaşayan 12-18 yaşları arasında olan ve suça sürüklenmiş çocuk ve gençlerin yargılanma, infaz ve iyileşme süreçleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Convention on the Rights of the Children, anyone who has not completed the age of 18 is considered a child. The concept of juvenile delinquency is used in Turkey for people who have not yet completed the age of 18 at the time of committing the crime. Even if the delinquent children subject to the study are involved in crime due to mental or physical reasons, they may commit crimes due to family, environmental, economic or social reasons. There is no special regulation regarding fair trial processes of juvenile delinquents in Turkey. Support in the execution and recovery processes is limited to Children's Education Centers. Here, however, life on the street is not considered as a distinguishing criterion in the procedure applied. For this reason, in the literature review, the trial, execution and recovery processes of children and young people between the ages of 12-18 living on the street in Turkey and who were dragged into crime were evaluated.