Ground target tracking unmanned aerial vehicle (UAV)
Yer hedef takip İHA'ları
- Tez No: 761932
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsan toplumunun gelişmesi ve yeni teknolojilerin tanıtılmasıyla birlikte yeni ihtiyaç türleri, isyankar tehditler veya kontrol dışı durumlar ortaya çıkıyor. Yeni neslin bu sorunlarını ele almak için kolluk kuvvetlerinin, film endüstrisinin veya ordunun ihtiyaçlarına hizmet etmek için birçok seçenek değerlendirildi ve hala değerlendiriliyor. Orta Afrika'nın bazı ülkelerindeki kırsal hastanelere erişmek ve tedarik etmek çok zordur. Yol altyapısı sorunları, çok tehlikeli yolculuklar veya uygun uçuş seçeneklerinin olmaması. İHA'ların, bu bölgelerdeki muhtaç nüfusa yardım etmeye devam etmenin en hızlı, en kolay, en uygun fiyatlı ve en etkili yolu olduğu gösterilmiştir. Amerikan ordusunun Viet Nam ile olan çatışması sırasında, düşman pususunda öldürülen Amerikan askerlerinin büyük kayıpları, düşürülen helikopterler ve kara antipersonel mayınları, bilim adamlarını dünya çapındaki düşmanları az kayıpla yenmek için yeni bir strateji araştırmaya ve oluşturmaya sevk etti. Bu nedenle, son birkaç on yılda insansız hava araçlarına (İHA'lar) çok fazla ilgi var, bunun nedeni muhtemelen İHA'ların uçabilmeleri nedeniyle birçok avantajı olmasıdır. GPS ve kameralar gibi gerekli yerleşik elektroniklerin dahil edilmesi, amaçlanan hedeflerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırır. Geleneksel yöntemler kullanmak yerine, atanan gözetim görevleri sırasında seçilen bir yer hedefini izlemek için bir VTOL (Dikey Kalkış ve İniş) RPV (Uzaktan Pilotlu Araç) oluşturulur.
Özet (Çeviri)
New types of needs, rebellious threats, or out-of-control situations emerge along with the development of human society and the introduction of new technologies. Many options—whether to serve the needs of law enforcement, the film industry, or the military—have been and are still being considered in order to address these issues of the new generation. Rural hospitals in some nations of central Africa are tough to access and supply. Road infrastructure issues, too dangerous commutes, or a lack of convenient flight options. UAVs have been shown to be the quickest, easiest, most affordable, and most effective way to keep helping the needy population in those areas. During the American military's conflict with Viet Nam, the enormous losses of American soldiers killed in enemy ambushes, helicopters shot down, and ground antipersonnel mines prompted scientists to look into and create a new strategy for defeating foes worldwide with few casualties. Thus, there has been a lot of interest in unmanned aerial vehicles (UAVs) over the past few decades, which is probably because UAVs have a lot of advantages because they can fly. Including necessary onboard electronics like GPS and cameras make it easier to realize the intended objectives. Instead of using conventional methods, a VTOL (Vertical Take Off and Landing) RPV (Remotely Piloted Vehicle) is created to track a chosen ground target during assigned surveillance missions.