Osmaniye'de yayılış gösteren Amanita caesarea ve Boletus reticulatus makromantarlarının özütleri kullanılarak kitosan temelli yenebilir film üretilmesi ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Production of chitosan-based edible film using extracts of Amanita caesarea and Boletus reticulatus grown in Osmaniye and investigation of antioxidant activities
  1. Tez No: 761955
  2. Yazar: MUKADDES GÖKYERMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DR. ÖZGE SÜFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Osmaniye ilinin Zorkun, Karıncalı yaylası sınırları içerisinden toplanan yenebilen Amanita caesarea (AC) ve Boletus reticulatus(BR) makromantarlarından elde edilen özütlerin farklı oranlarda (25, 50 ve 100 mg) filmin yapısına ilave edilerek yenilebilir film üretilmiş ve üretilen bu filmlerin çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. AC mantarının BR mantarından daha fazla toplam fenolik madde içeriğine sahip olduğu tespit edilmiştir. AC özütü içeren bütün filmlerin kontrole göre daha düşük kalınlıkta olduğu ve sadece BR100 filminin daha kalın olduğu belirlenmiştir. Nem içerikleri kıyaslandığında ise, her iki mantar özütünün ilave edilmesiyle elde edilen bütün filmlerin nem içerikleri kontrol filminden daha düşük çıktığı belirlenmiştir. Suda çözünürlük ise düşük mantar konsantrasyonlarında azalırken daha yüksek konsantrasyonda ise arttığı gözlemlenmiştir. Beyazlık ve siyahlık değerini ifade eden L* değeri en yüksek kontrol filminde tespit edilirken en düşük ise AC100 film örneğinde belirlenmiştir. Buradan kontrol filminin daha şeffaf olduğu anlaşılmaktadır. Biyoaktif bileşenler içeren mantar özütü ilavesiyle elde edilen filmlerin opaklık değerleri artırılmıştır. Mantar özütü ilave edilmesiyle üretilen filmlerin UV bariyer özellikleri kontrol filmine göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, an edible film was produced by adding the extracts obtained from the edible Amanita caesarea (AC) and Boletus reticulatus (BR) macrofungi, collected from the borders of Zorkun, Karıncalı highland of Osmaniye province, in different ratios (25, 50 and 100 mg) to the structure of the film and various physical and chemical properties of the films were investigated. It was determined that AC mushroom had higher total phenolic content than BR mushroom. It was determined that all films containing AC extract were of lower thickness than the control, and only the BR100 film was thicker. When the moisture contents were compared, it was determined that the moisture contents of all films obtained by adding both mushroom extracts were lower than the control film. It was observed that the solubility in water decreased at low fungal concentrations and increased at higher concentrations. The L* value, which expresses the whiteness and blackness value, was determined the highest in the control film, while the lowest was determined in the AC100 film sample. From this, it is understood that the control film is more transparent. The opacity values of the films obtained with the addition of mushroom extract containing bioactive components were increased. It was found that the UV barrier properties of the films produced by adding mushroom extract were higher than the control film.