Ratlarda oluşturulan deneysel peritonit modelinde intraperitoneal hipokloröz asit (HOCL)'nin bakteriyel translokasyona etkisi
The effect of intraperitoneal hypochlorous acid ( HOCL ) on bacterial translocation in an experimental model of peritonitis in rats
  1. Tez No: 761965
  2. Yazar: AHMET CONTARLI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İSMAİL ZİHNİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Peritonit ve sonrasında gelişebilecek sepsis mortalitesi yüksek olan klinik durumlardan birisidir. Sitokin fırtınası ve sepsisin oluşturduğu organ hasarı bu sürece etki eder. Sistemik inflamatuar yanıt sendromunda etkili olan; ilk olarak salgılanan ve en etkin olan madde TNF-alfa dır. Uzak organ hasarına sebep olan mediatörlerden en önemlisi ise IL-6'dır. Sepsisin oluşturduğu organ disfonksiyonu da çoklu organ yetmezliğine ve ölüme neden olabilir. Hipokloröz asit (HOCl) geniş antibakteriyel, antiviral, antiseptik ve dezenfektan özellikleriyle birçok alanda kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda HOCl' nin; Mikroorganizmalara karşı hızlı (12 saniye) ve düşük dozlarda (3-4 ppm) etkin olduğu, mikroorganizmaların oluşturdukları biyofilm tabakasını eradike ettiği ve biyofilm altındaki mikrorganizmaları öldürdüğü, yaranın iyileşmesinde yer alan fibroblast ve keratinositlerin proliferasyonunu arttırarak yara iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir. Bu çalışmada HOCl' nin, ratlarda deneysel olarak oluşturulmuş peritonit modelinde; Sham, kontrol, CLP+SF, CLP+HA gruplarında 11' er rat dahil ederek toplamda 44 rat ile çalışıldı. Kontrol grubundaki 1 rat exitus olduğu için çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada; özellikle batın içi irrigasyonda rutin olarak kullandığımız serum fizyolojik ile gelecekte klinik pratikte kullanılmasının uygun olacağını düşündüğümüz HOCl karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Peritonitis and sepsis that may develop afterwards is one of the clinical conditions with high mortality. Organ damage caused by cytokine storm and sepsis affect this process. Effective in systemic inflammatory response syndrome; TNF- alpha is the first secreted and the most active substance. The most important mediator that causes distant organ damage is IL-6. Organ dysfunction caused by sepsis can also cause multiple organ failure and death. Hypochlorous acid (HOCl) is used in many fields with its broad antibacterial, antiviral, antiseptic and disinfectant properties. As a result of studies conducted in recent years, Hypochlorous acid; It has been shown that it is effective against microorganisms quickly (12 seconds) and at low doses (3-4 ppm), eradicates the biofilm layer formed by microorganisms and kills the microorganisms under the biofilm, and accelerates wound healing by increasing the proliferation of fibroblasts and keratinocytes involved in wound healing. In this study, in the experimentally created peritonitis model of hypochlorous acid in rats; A total of 44 rats were studied, including 11 rats each in the Sham, control, CLP+SF, and CLP+HA groups. One rat in the control group was excluded from the study because it was exitus. In the study; In particular, we compared the saline that we routinely use for intra-abdominal irrigation with hypochlorous acid, which we think will be suitable for use in clinical practice in the future.