Yoğun bakım hemşirelerine uygulanan bilinçli farkındalık temelli güçlendirme programının ruhsal sağlık parametrelerine etkisi
The effect of the mindfulness based empowerment program applied to intensive care nurses on mental HEALTH parameters
- Tez No: 761968
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın birinci aşamasında yoğun bakım hemşirelerine uygulanan Bilinçli Farkındalık Temelli Güçlendirme (Mindfulness Based Empowerment/MIND-BE) programının ruhsal sağlık parametrelerine etkisinin belirlemesi; ikinci aşamasında yoğun bakım hemşirelerine uygulanan MIND-BE programına yönelik deney grubundaki hemşirelerin görüş ve deneyimlerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın birinci aşaması, tek merkezli, prospektif (ön test-son test-3. ay ve 6. ay takip), iki kollu (1:1), randomize kontrollü deneysel tasarımda olup, araştırma örneklemini 2 Mayıs-26 Eylül 2021 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinin yetişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 80 hemşire (deney grubu=37; kontrol grubu 43) oluşturdu. Araştırmanın ikinci aşaması, tanımlayıcı, odak grup görüşme yöntemini içeren kalitatif (fenomenolojik) tasarımda olup, araştırma örneklemini MIND-BE programına katılan deney grubundaki 37 hemşire oluşturdu. Araştırmada deney grubuna sekiz haftalık MIND-BE programı uygulandı. Yoğun bakım hemşirelerinin bilinçli farkındalık, öz-şefkat, travma sonrası büyüme, psikolojik dayanıklılık ve ruhsal belirti düzeyleri; Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri ile ölçüldü. Kantitatif verilerin analizinde frekans, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, ki-kare (Fisher-Exact, Süreklilik Düzeltmesi, Pearson-χ2) testi, Bağımsız örneklemler için t-testi, Tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ANOVA ve Tekrarlı ölçümlerde çift yönlü ANOVA testleri kullanıldı. Kalitatif verilerin analiz etmek için içerik analizi kullanıldı. Araştırmanın deney kaydı ClinicalTrils.gov adresinden prospektif olarak alındı (deney numarası: NCT04987905). MIND-BE programı sonrası deney grubundaki yoğun bakım hemşirelerinin bilinçli farkındalık, öz-şefkat, travma sonrası büyüme, psikolojik dayanıklılık düzeylerinin kontrol grubuna göre son-test, 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this research, determining the effect of the Mindfulness Based Empowerment (Mindfulness Based Empowerment/MIND-BE) program applied to intensive care nurses on mental health parameters; In the second phase, it was aimed to determine the opinions and experiences of the nurses in the experimental group for the MIND-BE program applied to the intensive care nurses. The first phase of the study was in a single-center, prospective (pretest-posttest-3rd month and 6th month follow-up), two-armed (1:1), randomized controlled experimental design, and the research sample consisted of 80 nurses (experimental group=37; control group 43) working in the adult intensive care units of a university hospital between 2 May-26 Seprember 2021. The second phase of the study was in a qualitative (phenomenological) design including the descriptive focus group interview method, and the research sample consisted of 37 nurses in the experimental group who participated in the MIND-BE program. The eight-week MIND-BE program was applied to the experimental group in the study. Mindfulness, self-compassion, post-traumatic growth, psychological resilience and mental symptom levels of intensive care nurses; It was measured by the Mindfulness Scale, the Self-Compassion Scale, the Post-Traumatic Growth Inventory, Resilience Scale for Adults, and the Brief Symptom Inventory. At the analysis of quantitative data, frequency, percentage values, mean, standard deviation, chi-square (Fisher-Exact, Continuity Correction, Pearson-χ2) test, t-test for independent samples, one-way ANOVA for repeated measurements, and two-way ANOVA for repeated measurements were used. Content analysis was used to analyze the qualitative data. The trial trial registration of the trial was obtained prospectively from ClinicalTrils.gov (experiment number: NCT04987905).