Musculus levator palpebrae superioris'in morfolojik ve morfometrik özelliklerinin ortaya konulması ve klinik işlemler açısından değerlendirilmesi
Determination of morphological and morphometric properties of musculus levator palpebrae superioris and evaluation in terms of clinical procedures
- Tez No: 761977
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN KALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Musculus levator palpebrae superioris, ince, triangular şekilli bir kas olup tarsus superior'un bir retraktörü olarak özelleşmiştir. Göz cerrahisinde musculus levator palpebrae superioris'in ve ilişkili olduğu komşu yapıların anatomisi oldukça önemlidir. Çalışmamızda İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda bulunan 50 yetişkin insan kadavrasına ait 100 orbita kullanıldı. Etik kurul onayı, İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'undan alındı (tarih:31.03.2021;sayı:155281). Çalışmamızda, musculus levator palpebrae superioris'in morfolojik ve morfometrik özellikleri ve komşu yapılarla olan ilişkisi değerlendirildi. Musculus levator palpebrae superioris'in morfolojik yapısı ile ilgili olarak, 11 orbitada varyasyonlara rastlandı. Morfometrik olarak ise, musculus levator palpebrae superioris'in medial ve lateral kenarlarının uzunluğu, 1/3 proksimal, 1/3 orta ve 1/3 distal bölümlerindeki genişliği ve kalınlığı ölçülüp, taraf ve cinsiyete göre istatistiksel olarak kıyaslandı. Musculus levator palpebrae superioris'in innervasyonu ile ilgili olarak, n. oculomotorius'un r. superior'unun, kasın 1/3 proksimal (47 dal), 1/3 orta (154 dal) ve 1/3 distal (37 dal) parçalarına giren dal sayısı kaydedildi. Ayrıca, n. frontalis'in uç dallarına ayrılmadan önceki genişliği ve kalınlığı ölçüldü. Lig. transversum superius'un, 87 orbitada musculus levator palpebrae superioris'in (3,19+2,06mm) arkasında, 13 orbitada ise kas ve levator aponeurosis'in birleşme yerinin hemen üzerinde yerleştiği kaydedildi. Lig. transversum superius; medialdeki, ortadaki ve lateraldeki anteroposterior uzunluklarına göre 4 farklı tipte sınıflandırıldı. Son olarak, tarsus superior'un medial (6,14+1,18mm), orta (7,91+1,32mm) ve lateral (6,29+1,24mm) bölümlerinin yükseklikleri ölçülerek, bu yüksekliklere göre tarsus superior'un morfolojik sınıflandırılması yapıldı. Sonuç olarak, çalışmamızdaki bulguların orbita ile ilgili invaziv işlemlerinin başarısını arttırmada ve komplikasyonları azaltmada katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Levator palpebrae superioris muscle is a thin, triangular muscle specialized as a retractor of superior tarsus. In eye surgery, anatomy of it and related neighboring structures is quite important. Our research involved 100 adult orbits of 50 human cadavers of Department of Anatomy of Istanbul Faculty of Medicine. Clinical Research Ethics Committee of our Faculty approved the study (date:31.03.2021; number:155281). Morphologic and morphometric properties and relationships of levator palpebrae superioris muscle were evaluated. Morphological variations of it were discovered in 11 orbits. Length of medial and lateral edges of levator palpebrae superioris muscle, as well as width and thickness of 1/3 proksimal, 1/3 middle, and 1/3 distal parts of it were measured and statistically compared according to side and gender. Number of branches of superior branch of oculomotor nerve entering 1/3 proksimal (47), 1/3 middle (154), and 1/3 distal (37) parts of levator palpebrae superioris muscle were determined. Additionally, width and thickness of frontal nerve before it divided into its terminal branches were measured. Superior transverse ligament was found meanly 3.19+2.06mm behind levator palpebrae superioris muscle in 87 orbits and just above the muscle-levator aponeurosis junction in 13 orbits. Superior transverse ligaments were classified into four types based on their medial, middle, and lateral anteroposterior lengths. Finally, tarsus superior's medial (6.14+1.18mm), middle (7.91+1.32mm), and lateral (6.29+1.24mm) heights were measured and morphological classification of it was made according to these heights. Finally, we believe that our study will help to improve success of invasive procedures and reduce complications related with orbit.