Pandemi döneminde çocuklarda obezite ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of obesity and its complications in children during the pandemic period
- Tez No: 761996
- Danışmanlar: PROF. DR. BERAY SELVER EKLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: COVİD-19 pandemisi tüm dünyayı etkileyen önemli bir morbidite ve mortalite neden olmuştur. Pandemi döneminde son yüzyılda görülmemiş bir sosyal izolasyona neden olmuştur. Bu pandemi dönemi tüm yaş gruplarını etkileyerek daha önceden obezitede elde edilen kazanımların yıllar sürecek bir geri gitmesine neden olacağı birçok yazar tarafından belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı pandemi öncesi ve pandemi sonrası ekzojen obezite nedeniyle çocuk endokrinoloji polikliniğimizde başvuran hastaların dosyalardan retrospektif olarak obezite ve komplikasyonunun araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamızda, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı'na [Mart 2019-2020 ile Mart 2020-2021 arasında ekzojen obezite ile] başvuran ve yaşları 2-18 yıl arasında olan hastalar dahil edildi. Antropometrik ölçümleri, lipitler, açlık kan şekeri, insulin, HbA1c, AST, ALT, üst batın ultrason görüntülemeleri ile karşılaştırılarak pandemi öncesi ve pandemi döneminde ekzojen obezite ve metabolik komplikasyonların değerlendirilmesi planlandı. Bulgular: Çalışmamızda pandemiden önce 1 Mart 2019- 15 Mart 2020, pandemiden sonra ise 15 Mart 2020 -30 Mart 2021 olarak ifade edilecektir. Pandemi öncesi grupta hastaların cinsiyet dağılımına baktığımızda %54,5'ini (n=60) erkek ve %45,5'ini (n=50) kızdan oluşmaktaydı. Pandemi öncesi hastaların %30'unda (n=33) prediyabet olduğu, %28,2'sinde (n=30) metabolik sendrom olduğu ve %30,9'unda (n=25) üst batın ultrasonunda hepatosteatoz olduğu görüldü. Pandemi sonrası grupta hastaların cinsiyet dağılımına baktığımızda %47,2'sini (n=68) erkek ve %52,8'ini (n=76) kızdan oluşturmaktaydı. Hastaların %24,3'ünde (n=35) prediyabet olduğu, %45,2'inde (n=61) metabolik sendrom olduğu ve %44,8'inde (n=43) üst batın ultrasonunda hepatosteatoz olduğu görüldü. Pandemi sonrası grupta pandemi öncesi gruba göre metabolik sendrom sıklığının daha yüksek olduğu (p=0,008) görüldü. Pandemi sonrası grupta pandemi öncesi gruba göre erkek oranının daha düşük olduğu fakat bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p=0,247); pandemi sonrası grupta, pandemi öncesi gruba göre prediyabet sıklığının daha düşük oranda olduğu fakat bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p=0,310) ve pandemi sonrası grupta pandemi öncesi gruba göre üst batın ultrasonografide hepatosteatoz sıklığın daha yüksek olduğu fakat bu farkın da istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p=0,058)saptandı. Sonuç: Bu çalışmada COVID-19 kısıtlamaları döneminde ekzojen obezite ve metabolik komplikasyonlarda artış olduğu düşünülmektedir. Pandemi sonrasındaki dönemde özellikle MetS oranında anlamlı artış ((%43,8-%28,2 p:008) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The COVID-19 pandemic has caused significant morbidity and mortality affecting the whole world. The pandemic period has caused an unprecedented social isolation in the last century. It has been stated by many authors that this pandemic period will affect all age groups and cause the gains previously made in obesity to go back for years. The aim of this study is to retrospectively investigate obesity and its complications from the files of patients who applied to our pediatric endocrinology outpatient clinic due to exogenous obesity before and after the pandemic. Method: In our study, patients aged 2-18 years who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty, Department of Pediatrics, Department of Pediatric Endocrinology [with exogenous obesity between March 2019-2020 and March 2020-2021] were included. It was planned to evaluate exogenous obesity and metabolic complications before and during the pandemic by comparing anthropometric measurements, lipids, fasting blood glucose, insulin, HbA1c, AST, ALT, and upper abdomen ultrasound imaging. In this period, it was expected that exogenous obesity and complications would increase due to the closure of schools, restriction of free movement, and decreased physical activity due to the increase in the time spent by children at home. In our study, patients aged between 2-18 years and who applied with obesity between March 2019-2020 and March 2020-2021 in Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty, Department of Pediatrics, Department of Pediatric Endocrinology were included. It was planned to evaluate exogenous obesity and metabolic complications before and during the pandemic by comparing anthropometric measurements with various laboratory parameters and ultrasound imaging. Results: In our study, it will be expressed as March 1, 2019- March 15, 2020 before the pandemic, and as March 15, 2020- March 30, 2021 after the pandemic. When we look at the gender distribution of the patients in the pre-pandemic group, 54.5% (n=60) were male and 45.5% (n=50) was female. It was observed that 30% (n=33) of the pre-pandemic patients had prediabetes, 28.2% (n=30) had metabolic syndrome, and 30.9% (n=25) had hepatosteatosis on upper abdominal ultrasound. When we look at the gender distribution of the patients in the post-pandemic group, 47.2% (n=68) were male and 52.8% (n=76) were female. It was observed that 24.3% (n=35) of the patients had prediabetes, 45.2% (n=61) had metabolic syndrome, and 44.8% (n=43) had steatosis on upper abdominal ultrasound.The prevalence of metabolic syndrome was higher in the post-pandemic group than in the pre-pandemic group (p=0.008).The ratio of men was lower in the post-pandemic group than in the pre-pandemic group, but this difference was not statistically significant (p=0.247); In the post-pandemic group, the frequency of prediabetes was lower than the pre-pandemic group, but this difference was not statistically significant (p=0.310), and the frequency of hepatosteatosis was higher in the post-pandemic group compared to the pre-pandemic group, but this difference was not statistically significant. (p=0.058) was detected. Conclusion: In this study, it is thought that there is an increase in exogenous obesity and metabolic complications during the period of COVID-19 restrictions. It was observed that there was a significant increase in the rate of MetS ((43.8%-28.2% p:008) especially in the post-pandemic period.